Pokonaj zakwaszenie organizmu

Pokonaj zakwaszenie organizmu

Masz problemy z trawieniem? Wypadają Ci włosy, a paznokcie się łamią? A może często boli Cię głowa lub ciągle się przeziębiasz, chociaż ubierasz się odpowiednio do pogody? Całkiem prawdopodobne, że przyczyną tych dolegliwości jest zakwaszenie organizmu. Czym ono jest?

Zbyt kwaśna krew

Aby organizm funkcjonował bez zarzutu i aby zachodzące w nim reakcje odbywały się prawidłowo, potrzebne mu są również odpowiednie warunki. Jednym z nich jest właściwe pH krwi, które powinno mieć odczyn zasadowy i wynosić 7,35-7,45. Problemy pojawiają się wtedy, gdy poziom pH zaczyna przybierać zakres niższy lub wyższy – im bardziej zakwaszony organizm, tym wartość pH będzie niższa. I tak np. przy pH wynoszącym 6,95 organizm reaguje śpiączką cukrzycową, choć, jak zapewniają lekarze, takie przypadki zdarzają się rzadko. Jednak w dzisiejszym, zabieganym świecie nietrudno o niewielkie odchylenia od normy, które przytrafiają nam się coraz częściej. Dlaczego?

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Główną przyczyną zakwaszenia organizmu jest niezdrowy tryb życia i nieprawidłowa dieta. Przez niezdrowy tryb życia rozumiemy tu życie w ciągłym biegu, niewystarczającą ilość snu oraz nadmierny stres. Ph krwi zaniża także spożywanie wielu produktów, np. tych wysoko przetworzonych, dużych ilości mięsa, kawy, alkoholu, cukrów, słodzików, a nawet niektórych świeżych owoców (np. maliny, winogrona, jabłka). Do zakwaszenia organizmu przyczyniają się także mleko i przetwory mleczne, wędliny, ryby i jaja. W przywróceniu alkalicznego pH nie pomoże też obfite spożywanie lodów, dżemów i suszonych owoców.

Co powoduje zakwaszenie organizmu?

Zbyt wysokie stężenie kwasów w organizmie może doprowadzić do poważnych chorób, a nawet trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych, takich jak wątroba, czy trzustka. Długotrwałe zakwaszenie organizmu może spowodować wystąpienie alergii, astmy, artretyzmu (dny moczanowej), miażdżycy, choroby wrzodowej czy nowotworów. Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu wydają się jednak całkiem „zwyczajne”, co więcej, mogą być też mylące. I tak, organizm sygnalizuje zakwaszenie, jeśli cierpimy na częste bóle głowy, ciągłe zmęczenie, nerwowość, ociężałość, bóle mięśni i stawów, wypadanie włosów, pojawianie się wyprysków na skórze, wzdęcia, zgagę, zaburzenia metabolizmu i związaną z tym niemożność utraty zbędnej wagi. Zbyt kwaśne pH w organizmie sprawia też, że możemy uskarżać się na kołatanie serca, a także spadek energii, motywacji i odporności – często zapadamy więc na przeziębienia, jesteśmy bardziej podatni na grypę, czy zapalenie zatok.

Jak nie dać się zakwaszeniu organizmu?

Aby nadać krwi odczyn bardziej zasadowy należy zrównoważyć dietę oraz zacząć o siebie dbać. Przyjmuje się, że najlepsza dla zdrowia jest dieta, w której produkty zasadowe stanowią ok. 80% spożywanego przez nas jedzenia, natomiast te zakwaszające organizm mieszczą się w ok. 20%. Aby tak było pamiętajmy zwłaszcza o jedzeniu sporej ilości warzyw (np. pomidorów, buraków, czy szpinaku – które świetnie odkwaszają krew). Zamiast kawy i czarnej herbaty przestawmy się na herbatę zieloną. Zrezygnujmy też z papierosów i alkoholu, a także ograniczmy ilość spożywanego przez nas mięsa i nabiału. Pamiętajmy także o codziennych 7 godzinach spokojnego snu i o zdrowej dawce ruchu. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na regularny trening, to starajmy się chociaż jak najczęściej wyjść na dłuższy spacer lub na rower. Nie zaszkodzi też zastąpienie windy schodami oraz wychodzenie z autobusu o jeden przysłowiowy przystanek wcześniej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Błędy Podczas Opalania: czego nie robić?
Soft Lifting: zabieg modelowania twarzy
Pasaż Handlowy Online: atrakcyjne oferty online
Kolor Oczu: o czym świadczy?
Dermapen: małe urządzenie a wielkie rezultaty