Ile dobrego znajdziemy w alkoholach?

Ile dobrego znajdziemy w alkoholach?

Przede wszystkim zawartość czystego alkoholu w zbyt dużej ilości nie odbija się dobrze na naszym zdrowiu, duży indeks glikemiczny różnych alkoholi sprawia, że skazani jesteśmy na nagłe skoki poziomu cukru we krwi, wysoka kaloryczność zniechęca z uwagi na sprzyjanie tyciu, a smak niektórych alkoholi nie pasuje do wszystkich posiłków czy pór roku.

Co to jest cydr?

Czy jednak wszystkie alkohole muszą być na czarnej liście? Otóż nie. Każdy bowiem doskonale wie, ile pozytywnych cech posiada czerwone wino. Drugim jednak wprost idealnym alkoholem jest… cydr. W Polsce najbardziej znaną marką zajmującą się produkcją cydru jest Cydr Lubelski, którego pełną ofertę znaleźć można na stronie https://cydrlubelski.pl/. Produkuje on swój napój z wyhodowanych na zagłębiu polskiego sadownictwa najlepszych odmian jabłek.

Cydr to lekki napój alkoholowy o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 7-8%, zwykle jednak oscylując bardziej w granicy 3-4%, może być także wytwarzany w sposób pozbawiający go alkoholu. Cydr produkowany jest z jabłek słodkich i kwaśnych odmian, podczas fermentacji z udziałem drożdży, bardzo podobnej do fermentacji piwa. Do cydru jednak nie dodaje się żadnych sztucznych składników, nie jest on w żaden sposób wzbogacany ani słodzony cukrem. Jego kaloryczność to jedynie około 40 kcal w 100 ml, a zawartość węglowodanów to 10-12 gramów.

Podczas procesu fermentacji nie traci większości składników odżywczych, a co za tym idzie dostarcza naszemu organizmowi spore ilości przeciwutleniaczy i składników mineralnych, które są łatwo przyswajane. Cydr może być produkowany na kilka sposobów, co wpływa na stopień jego klarowności, zawartości alkoholu i smak, a także doprawiony innymi odmianami owoców czy przypraw, takich jak chociażby cynamon – Cydr Lubelski dostępny jest w kilku smakach i stopniach klarowności. Napój ten ma słodko-kwaskowaty smak, porównywalny do owocowych piw czy szampana, jest lekki i orzeźwiający, dzięki czemu dobrze smakuje o każdej porze roku. Na wspomnianej wcześniej stronie internetowej https://cydrlubelski.pl/ można znaleźć filmik opisujący dokładnie proces powstawania cydru.

Czy warto pić cydr?

Cydr dzięki swojemu orzeźwiającemu, słodkawo-kwaskowatemu smakowi jest doskonałym i niskokalorycznym napojem, idealnym na lato, zwłaszcza po schłodzeniu. Doskonale gasi pragnienie, a dzięki zawartości potasu i substancji bioaktywnych doskonale odżywia organizm, mając pozytywny wpływ na zdrowie. Masa antyoksydantów zawarta w cydrze sprzyja pracy układu krwionośnego, pomaga w regulowaniu poziomu cholesterolu i zapobiega chorobom nowotworowym, co jest rzadko spotykane zwłaszcza wśród napojów alkoholowych. Niska kaloryczność, brak cukru, barwników i dodatków, a także pozytywny wpływ na układ trawienny sprawiają, że cydr jest doskonałym napojem alkoholowym dla osób dbających o linię, a także lżejszą alternatywą dla piw czy drinków. Warto pamiętać też, że cydr produkowany jest w naturalny sposób z jabłek, oferując większość ich składników odżywczych.

Producent cydru

W Polsce jednym z największych i najbardziej wpływowych producentów cydru jest wywodzący się z jabłkowego zagłębia – Lubelszczyzny – Cydr Lubelski. Lubelszczyzna usiana jest sadami, a dzięki żyznej glebie i doskonałym warunkom na ziemiach tych aż roi się od najsmaczniejszych, słodkich, kwaśnych, słodko-kwaskowatych i soczystych odmian jabłek. To właśnie smak tych owoców zmotywował producentów do stworzenia marki znanej dziś nie tylko rodzimym regionie, ale w całej Polsce. Cydr Lubelski można również spotkać za granicami Polski, chociażby w polskich sklepach w Wielkiej Brytanii.

Pragnąc jak najlepiej wpasować się w gusta swoich klientów, Cydr Lubelski wprowadził do swojej oferty wiele różnych smaków i odmian swojego flagowego produktu, między innymi cydry gruszkowe, mieszane, cydry z nietypowych odmian jabłek czy doprawiane lub filtrowane na różne sposoby. Dzięki temu marka ta od wielu lat jest znana i rozpoznawalna na świecie.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sucha Skóra Głowy: jak temu zaradzić?
Masz Problemy Z Podjadaniem?: porady psychologa
Tkanka Tłuszczowa: pozbądź się jej nadmiaru
Selfie: czy to już zaburzenie?
Cytologia: warto się badać
Dieta Baletnicy: wady i zalety