Metoda EMS jako nowoczesna fizjoterapia

Metoda EMS jako nowoczesna fizjoterapia

Nie dziwi więc fakt, że współcześni fizjoterapeuci coraz częściej wykorzystują w tym celu elektrostymulację mięśni, która została uznana za najnowocześniejszą metodę rehabilitacyjną XXI wieku. Specjaliści dysponują dziś sprzętem, który umożliwia stymulację oraz regenerację mięśniową praktycznie bez wysiłku i który pozwala na wybór natężenia impulsacji, co znacząco poszerza jej zastosowanie w różnych stanach i stadiach chorobowych.

Na czym polega nowoczesna terapia?

Fizjoterapia z wykorzystaniem metody EMS umożliwia zmianę częstotliwości oraz głębokości impulsu, którym stymuluje się mięsień. Wykorzystując specyficzne wartości, aktywujemy mięsień i jesteśmy w stanie wzmacniać, zmniejszać bolesność oraz wspomagać regenerację połączeń nerwowo-mięśniowych (tzw. reedukacja mięśniowa).

Ponadto w takim treningu rehabilitacyjnym wykorzystujemy proste ćwiczenia jednostawowe oraz wielostawowe o niskiej intensywności. Są one specjalnie dopasowane do celów rehabilitacji oraz wykorzystują impuls elektryczny w taki sposób, by w nieobciążający dla stawów sposób wymusić na mięśniach fazę ekscentryczną i koncentryczną na napiętym mięśniu. Warto wspomnieć również o izometrycznych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie stabilizujące. Ten sposób aktywacji mięśni bardzo często nie wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta, dając jednocześnie możliwość wzmacniania bardzo mocno osłabionych mięśni. 

Elektrostymulacja mięśni nie obciąża stawów, kręgosłupa i całego, osłabionego organizmu. Ćwiczenia mogą być wykonywane w pozycji leżącej albo takiej, która jest najwygodniejsza dla pacjenta. Sama sesja trwa tylko 30 minut, jest intensywna, a efekty zauważamy w szybszym niż „zwykła” rehabilitacja czasie. Zadowalające rezultaty można osiągnąć, trenując już dwa razy w tygodniu. Co ważne, fizjoterapia z wykorzystaniem metody treningowej EMS daje możliwość precyzyjnego doboru obciążeń na poszczególnych grupach mięśniowych i łatwo zaadaptować ją do różnego poziomu sprawności. Jedną z opcji jest możliwość wykorzystania impulsu o niskiej głębokości, czyli takiej od 150 do 200um. Taka sesja poprawia wytrzymałość mięśni oraz prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. W połączeniu z odpowiednią dietą prowadzi również do zmniejszania poziomu tkanki tłuszczowej i utraty wagi, co w zdecydowanym stopniu pozwala zmniejszyć obciążenie stawów i kręgosłupa.

W przypadkach bardziej zaawansowanych, np. podczas rehabilitacji u sportowców, ćwiczenia w kombinezonie EMS pozwalają na poprawę wydajności oraz aktywacji włókien mięśniowych, co zdecydowanie poprawia stabilizację, a w rezultacie prowadzi do zwiększania siły.

W jakich przypadkach warto wdrożyć trening rehabilitacyjny z zastosowaniem metody EMS?

Metoda EMS szczególnie zalecana jest po urazach mięśni, stawów oraz ścięgien. Świetnie sprawdzi się jako pomoc podczas przywracania funkcji ruchomości kończyn, a także w walce z bólem po kontuzjach pleców czy ramion.

Taki trening poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu. Systematycznie stosowany w rehabilitacji, pozwala między innymi na odbudowanie mięśni, korekcję ich asymetrii oraz redukcję odleżynowych bóli. Jest niezastąpiony w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez aktualny stan zdrowia.

 Warto pamiętać:

  • Przed rozpoczęciem fizjoterapii z uwzględnieniem metody elektrostymulacji mięśni trzeba skonsultować stan swojego zdrowia i możliwości z lekarzem prowadzącym i potwierdzić, czy trening rehabilitacyjny i właśnie taka aktywność fizyczna jest wskazana.
  • Należy wybrać firmę, która ma doświadczenie i wiedzę na temat treningu rehabilitacyjnego EMS, a także odpowiedni, wykwalifikowany zespół specjalistów. Taki trening rózni się od klasycznej sesji tą metodą.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE