Jak dbać o zdrowie, aby cieszyć się życiem?

Jak dbać o zdrowie, aby cieszyć się życiem?

Kilkaset lat wcześniej Jan Kochanowski w swej najsłynniejszej fraszce także ukazał olbrzymią wartość zdrowia, szczególnie wtedy, gdy go zabraknie: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Jak więc skutecznie zadbać o dobre samopoczucie, aby jednocześnie móc w pełni cieszyć się życiem? To wcale nie jest takie trudne. Pozostając w sferze popularnych cytatów, warto wspomnieć o następującym: „Jesteś tym, co jesz”. Chyba każdy słyszał to stwierdzenie. Nie da się ukryć, że kryje się w nim bardzo dużo prawdy.

Zdrowa dieta – jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Od stosowanej diety zależy, czy nie będą nam doskwierać różnego rodzaju dolegliwości. Kilka porad, jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta:

  • Do codziennego jadłospisu należy włączyć świeże warzywa i owoce (najlepiej ze sprawdzonego źródła, aby nie były mocno pryskane).
  • Dieta powinna być zbilansowana i bogata w błonnik. Warto też ograniczać czerwone mięso i częściej sięgać w bogate w mikro- i makroelementy ryby. Białe pieczywo, w zasadzie pozbawione wartości odżywczych, zastąpmy ciemnym chlebem wieloziarnistym lub razowym.
  • Zamiast smażyć potrawy, lepiej jest je gotować na parze.
  • Dobrym nawykiem jest zwracanie uwagi na składy produktów spożywczych i unikanie tych o dużej zawartości cukru (na marginesie: jeśli nie można z niego zrezygnować, warto cukier biały zastąpić brązowym) lub niezbyt przyjaznych naszemu organizmowi składników w rodzaju karagenu. Karagen, czyli E 407, używany jest do zagęszczenia produktów spożywczych i znajduje się m.in. w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, śmietance kulinarnej, dżemach, galaretkach, napojach mlecznych i wielu innych produktach.
  • Dobrze pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów płynów w ciągu dnia.
  • Zdrowe produkty nie wystarczą do zdrowej diety. Trzeba je też umiejętnie łączyć. Kanapka z ciemnego pieczywa ze świeżym pomidorem i ogórkiem wygląda smakowicie, ale takie połączenie sprawia, że witamina C zawarta w warzywach jest neutralizowana. Można temu zapobiec, jeżeli skropimy je sokiem z cytryny. Żeby pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie diety, warto sięgać po książki poświęcone zdrowemu żywieniu lub czytać blogi o tej tematyce.
  • Ważne jest nie tylko co, ale też ile się je. Jeżeli komuś zdarza się pofolgować sobie przy obiedzie, a tym samym „kolekcjonować” zbędne kilogramy, naraża się on na wystąpienie chorób związanych z nadwagą lub otyłością, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia czy cukrzyca. Oczywiście jest sposób, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, nawet jeżeli człowiek lubi oddawać się sztuce (zdrowego) ucztowania. Mowa o aktywności fizycznej.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch jest zbawienny dla stanu naszego zdrowia. Wciąż jednak zbyt wiele osób z trudem odrywa się od wygodnej kanapy w salonie i oddaje choćby niewielkiej aktywności fizycznej. Tymczasem już jedna godzina ruchu może stanowić przeciwwagę dla negatywnych skutków siedzącego trybu życia. I nie chodzi tu wcale o bicie kolejnych rekordów na siłowni – wystarczy wybrać się na dłuższy spacer z psem lub pojeździć na rowerze.

Olbrzymie znaczenie mają także drobne przejawy aktywności fizycznej. Może warto odmówić sobie jazdy windą i skorzystać ze schodów? Raz lub dwa dni w tygodniu zostawić samochód pod domem i pójść do pracy na piechotę, a jeśli korzysta się z komunikacji miejskiej – wysiąść jeden lub dwa przystanki wcześniej i pozostałą drogę do domu pokonać pieszo? Bardzo dobrze, gdy codzienny ruch przybiera bardziej zaawansowane formy: regularne wizyty na siłowni, ćwiczenie w domu lub udział w kursie Zumby. W ten sposób wydatnie poprawiamy stan organizmu.

Nie zapominajmy o profilaktyce

W świecie pędzącym z zawrotną prędkością mamy tendencję do unikania wizyt kontrolnych u lekarza, bo skoro nie mamy widocznych objawów, to na pewno nic nam nie dolega. To błąd. Wiele chorób rozwija się bowiem bezobjawowo (np. guzek w przypadku nowotworu piersi może „rosnąć” nawet osiem lat), ale gdy są stwierdzone wcześniej, wtedy znacząco rośnie szansa na ich wyleczenie. Dlatego nie należy lekceważyć regularnego kontrolowania naszego stanu zdrowia, wykonując badania profilaktyczne, m.in.

  • badania z krwi: morfologia i badanie OB (optymalnie co pół roku),
  • badanie moczu,
  • badanie poziomu cukru i cholesterolu.

Wyniki badań należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Dodatkowo, każdy z nas przynajmniej raz do roku powinien udać się do stomatologa na przegląd stanu uzębienia.

  • Badania profilaktyczne dla kobiet:
    Pierwsze USG piersi zaleca się po ukończeniu 25. roku życia, a mammografię po 40. urodzinach. Ważne jest też badanie cytologiczne, które pozwala wcześniej wykryć raka szyjki macicy.
  • Badania profilaktyczne dla mężczyzn:
    Panowie po czterdziestce powinni raz do roku odwiedzić urologa, bowiem od tego wieku wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Prowadzenie zdrowego trybu życia znacząco przyczyni się do tego, byśmy mogli w pełni cieszyć się życiem, a chorobom trudniej będzie tę radość życia odebrać. Na wypadek różnych dolegliwości można się też odpowiednio przygotować, wybierając ubezpieczenie na życie z rozbudowanym pakietem świadczeń na wypadek choroby.

Takiego rodzaju indywidualną polisą jest Pakiet Bezpieczeństwa w UNIQA, który zapewnia pieniądze dla ubezpieczonego ( i jego bliskich w pakiecie „Moja Rodzina”) w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak np. poważne zachorowanie (zawał serca, udar mózgu, nowotwór), operacje chirurgiczne, pobytu w szpitalu lub niezdolność do pracy. W ramach polisy dostępna jest usługa Medical Assistance (np. domowa wizyta lekarza). Po Pakiet Bezpieczeństwa mogą sięgnąć osoby w wieku 18-57 lat (niezależnie od formy zatrudnienia, a nawet bez stałego dochodu). Miesięczna składka zaczyna się już od 26 zł miesięcznie.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia na życie na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-na-zycie/spokojne-zycie

fot. pixabay.com

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dżem Owocowy: smak lata i jesieni
Poszukiwanie Pracy: kilka wskazówek
Samoobrona Kobiet: jak walczyć z napastnikiem?
Masaż: czy pomoże na ból głowy?
Nietolerancja Pokarmowa: jak ją zdiagnozować?