W jakiej temperaturze powinniśmy spać?

W jakiej temperaturze powinniśmy spać?

Warto zaraz na początku zaznaczyć, że dobry sen wymaga spełnienia dwóch kryteriów. Dowiedz się jakich.

Dobry materac to podstawa

Warto zaraz na początku zaznaczyć, że dobry sen wymaga spełnienia dwóch kryteriów. Pierwszym jest odpowiednie podłoże. To raczej oczywistość – materac musi być wygodny i nie można przesadzić ani ze zbytnią twardością, ani też z nadmierną miękkością.

Podobnie warto odpowiednio dobrać poduszkę, tak, by kark mógł się w czasie snu odprężyć. Niezadbanie o ten czynnik może przekładać się na uciski w tylnej części szyi, to z kolei może przyczyniać się do bólów głowy.

Podłoże to jednak tylko pierwsze ze wspomnianych kryteriów. Co z drugim?

Zadbaj o dobre warunki dookoła

Tu mowa o warunkach panujących w sypialni. Przede wszystkim warto zadbać o optymalną temperaturę powietrza. Najczęściej mówi się o przedziale między 18 a 21 stopniami Celsjusza, ale należy mieć na uwadze fakt, że u różnych osób potrzeby pod tym względem mogą od siebie mocno odbiegać. Kobiety i dzieci zazwyczaj preferują temperatury wyższe niż mężczyźni. Bez względu na płeć widać również, że osobom aktywnym fizycznie lepiej się śpi w temperaturach nieco niższych niż osobom nieuprawiającym sportu.

Kołdra ma znaczenie

To nie wszystko. Nawet przy optymalnym ustawieniu temperatury i tak musimy uwzględnić wpływ kołdry, a także jej rodzaju. Przykładowo kołdry Tempur zapewniają inny poziom utrzymywania ciepła niż pozostałe rodzaje przykryć.

Jak w takim razie dobrać temperaturę? Najlepiej w ramach wspomnianego przedziału znajdź taki poziom, przy którym czujesz się najbardziej komfortowo. Miej też kilka kołder różnej grubości, by wymieniać je nie tylko między latem i zimą, ale także w czasie pór roku o umiarkowanych temperaturach.

Przed snem otwórz okno

O tym również nie można zapominać. Jeśli chcesz się naprawdę dobrze wyspać, wywietrz pokój przed snem. Jak długo? Przynajmniej kilka minut. Twój organizm Ci za to podziękuje!

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Grzyby: jesienne dary natury dla naszej kuchni
Dieta Na Piękny Wygląd: zasady i jadłospis
Catering Dietetyczny: dzięki niemu zaoszczędzisz czas
Mięśnie Kegla: jak je ćwiczyć?
Ubezpieczenie Zdrowotne: czy warto wykupić prywatne?