W jakiej temperaturze powinniśmy spać?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia

W jakiej temperaturze powinniśmy spać?

Jeśli przez dłuższy czas w trakcie snu nie będziesz mieć zapewnionych komfortowych warunków, możesz to przypłacić nie tylko zmęczeniem i rozdrażnieniem, ale też szeregiem innych problemów.

Dobry materac to podstawa

Warto zaraz na początku zaznaczyć, że dobry sen wymaga spełnienia dwóch kryteriów. Pierwszym jest odpowiednie podłoże. To raczej oczywistość – materac musi być wygodny i nie można przesadzić ani ze zbytnią twardością, ani też z nadmierną miękkością.

Podobnie warto odpowiednio dobrać poduszkę, tak, by kark mógł się w czasie snu odprężyć. Niezadbanie o ten czynnik może przekładać się na uciski w tylnej części szyi, to z kolei może przyczyniać się do bólów głowy.

Podłoże to jednak tylko pierwsze ze wspomnianych kryteriów. Co z drugim?


Zadbaj o dobre warunki dookoła

Tu mowa o warunkach panujących w sypialni. Przede wszystkim warto zadbać o optymalną temperaturę powietrza. Najczęściej mówi się o przedziale między 18 a 21 stopniami Celsjusza, ale należy mieć na uwadze fakt, że u różnych osób potrzeby pod tym względem mogą od siebie mocno odbiegać. Kobiety i dzieci zazwyczaj preferują temperatury wyższe niż mężczyźni. Bez względu na płeć widać również, że osobom aktywnym fizycznie lepiej się śpi w temperaturach nieco niższych niż osobom nieuprawiającym sportu.


Kołdra ma znaczenie

To nie wszystko. Nawet przy optymalnym ustawieniu temperatury i tak musimy uwzględnić wpływ kołdry, a także jej rodzaju. Przykładowo kołdry Tempur zapewniają inny poziom utrzymywania ciepła niż pozostałe rodzaje przykryć.

Jak w takim razie dobrać temperaturę? Najlepiej w ramach wspomnianego przedziału znajdź taki poziom, przy którym czujesz się najbardziej komfortowo. Miej też kilka kołder różnej grubości, by wymieniać je nie tylko między latem i zimą, ale także w czasie pór roku o umiarkowanych temperaturach.


Przed snem otwórz okno

O tym również nie można zapominać. Jeśli chcesz się naprawdę dobrze wyspać, wywietrz pokój przed snem. Jak długo? Przynajmniej kilka minut. Twój organizm Ci za to podziękuje!

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.44/5 (14 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
W jakiej temperaturze powinniśmy spać?: