Jakie oświetlenie jest najbezpieczniejsze dla wzroku?

Jakie oświetlenie jest najbezpieczniejsze dla wzroku?

Ciągłe wpatrywanie się w ekran sprawia, że oczy stają się wrażliwe i szybciej się męczą. Dlatego powinniśmy zadbać o właściwe oświetlenie.

W trosce o oczy

W ciągu dnia o kondycję naszych oczu dba naturalne światło słoneczne, które jest dla nich najzdrowszym rodzajem oświetlenia. Wówczas nie trzeba wytężać wzroku. Nie męczy się on również tak szybko. Znany jest również pozytywny wpływ światła dziennego na zdolność widzenia i możliwość regeneracji zmęczonych oczu.

Nie zawsze jednak możemy zapewnić naszemu wzrokowi odpowiednią ilość światła słonecznego. Dlatego w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, należy zainstalować żarówki o barwie najbardziej zbliżonej do światła naturalnego.

Oświetlenie zdrowe dla wzroku

W tym celu niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na opakowanie żarówki, gdzie producenci zawierają informację dotyczące dwóch ważnych parametrów – barwy światła, wyrażonej w kelwinach (K), oraz wskaźnika oddawania kolorów.

W kontekście wyboru oświetlania zdrowego dla naszych oczu ważne jest również przeznaczenie pomieszczenia i funkcje, jakie ma ono spełniać. Światło o barwie ciepłej, którą oddają żarówki poniżej 3300 K, doskonale sprawdzi się w salonie i sypialni. Jest ono łagodne, sprzyja relaksowi oraz wypoczynkowi. W miejscach, gdzie potrzebujemy bodźca stymulującego nas do intensywnej pracy i wysiłku intelektualnego, sprawdzi się światło o zimnej barwie, powyżej 5300 K. Natomiast wartość pomiędzy 3300 a 5300 K oznacza barwę zbliżoną do światła naturalnego.

Wybierając odpowiednią barwę światła, można kierować się również prostszymi symbolami literowymi, gdzie WW oznacza barwę ciepło-białą, CW zimno-białą, a CDL najbardziej zbliżoną do światła naturalnego.

Ważnym parametrem przy wyborze właściwych żarówek jest również wskaźnik oddawania kolorów (Ra). Im wyższa wartość, tym barwy przedmiotów są bardziej zbliżone do rzeczywistych. W domu wystarczą żarówki o 80 Ra.

Nowoczesne rozwiązania

Tradycyjne żarówki wolframowe generują światło najzdrowsze dla naszych oczu. Do ich produkcji wykorzystuje się jednak szkodliwe związki rtęci. Zużywają one również dużą ilość energii. Z tych względów podjęto decyzję o ich wycofaniu i zastąpieniu alternatywnymi źródłami światła, bardziej przyjaznymi dla środowiska i domowego budżetu.

Firmy z branży oświetleniowej rozpoczęły proces udoskonalania energooszczędnych żarówek, w tym zwłaszcza rozwiązań ledowych, które charakteryzują się długim okresem eksploatacji. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się żarówki LED najnowszej generacji. Są one kosztowne, jednak emitują światło najbezpieczniejsze dla naszych oczu, które nie męczą się tak szybko. Tańsze produkty w długim horyzoncie czasowym mogą okazać się dla naszego wzroku szkodliwe.

Artykuł przydotowany przy współpracy ze sklepem studioswiatla.pl oferującym lampy oraz elementy oświetlenia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wstawanie O świcie: czy można się go nauczyć?
Ból Nóg: jak sobie pomóc?
Silna Kobieta: co ją charakteryzuje?
Dietetyk: wybierz odpowiedniego dla siebie
Dieta Oxy: czy warto ją stosować?
Leki Generyczne: czy warto im ufać?