Kawa – pić czy nie pić?

Kawa – pić czy nie pić?

Czy ten szlachetny napój to na pewno dobry towarzysz dnia? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam.

Co za dużo to niezdrowo

Picie kawy w małych ilościach (do trzech filiżanek dziennie) nie wpływa szkodliwie na funkcjonowanie naszego organizmu, jednak nadużywanie jej może mieć dla niego prawdziwie zgubne konsekwencje i przyczyniać się do poważnych niedoborów pokarmowych.

Pierwsze objawy nadmiernego picia kawy mają odzwierciedlenie w naszym nastroju. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie nerwowość, ogólne rozdrażnienie oraz kłopoty z zasypianiem, to zdecydowanie powinniśmy dokładnie policzyć, ile filiżanek kawy dziennie wypijamy. U kobiet picie zbyt dużej ilości kawy może skutkować nasilonymi objawami napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto, moczopędne działanie kawy sprawia, że nasilone jest także wydalanie z organizmu niektórych mikroelementów, takich jak np. potas i wapń. Kofeina zmniejsza także przyswajalność żelaza, które jest głównie odpowiedzialne za poziom hemoglobiny we krwi.

Nie taka kawa straszna, jak o niej mówią

Z drugiej jednak strony naukowcy dowiedli, że kawa może również oddziaływać na organizm człowieka pozytywnie. Badania wykazały bowiem, że zawarty w kawie kwas chlorogenowy zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, a kofeina chroni miąższ wątroby przed uszkodzeniem. To z kolei powoduje, że jedna filiżanka kawy zmniejsza chociażby ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Ponadto kawa ma działanie przyspieszające akcję serca i podnoszące ciśnienie. Dzięki temu nie odczuwamy senności i rozszerzają się także nasze naczynia krwionośne, co powoduje, że organizm jest lepiej dotleniony. Dodatkowo, picie kawy zmniejsza też ryzyko zachorowania na choroby Alzheimera i Parkinsona. Natomiast dzięki działaniu kwasu chlorogenowego, zwiększają się też nasze szanse na to, że nie zachorujemy na cukrzycę typu II.

Napój dla uprzywilejowanych

Kawa jednak nie jest napojem dla wszystkich. Wystrzegać się jej powinny przede wszystkim osoby znerwicowane, gdyż wzmaga ona uczucie niepokoju. Picia kawy unikać powinni także palacze. Spożywanie dużych dawek kofeiny w połączeniu z papierosami i solidnym stresem wzmaga bowiem rozwój chorób serca. Z picia kawy powinny zrezygnować także osoby mające nadciśnienie lub inne choroby układu krążenia. Picie kawy powoduje zwiększone wydzielanie soku żołądkowego, dlatego unikać jej powinny również osoby z chorobą wrzodową i refluksem.

Jak zaparzyć zdrową kawę?

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób parzenia kawy i jej rodzaj. Najzdrowsza, bo najmniej przetworzona, jest kawa świeżo mielona, przygotowana w ekspresie ciśnieniowym. Najsilniej przetworzona i najbardziej szkodliwa dla organizmu jest natomiast kawa rozpuszczalna. Wykorzystywany do jej produkcji granulat przygotowywany jest bowiem przeważnie z kawy kiepskiej jakości, zawierajacej duże ilości chemikaliów. Niezdrowe jest także parzenie kawy mielonej sposobem bezfiltrowym, gdyż może to powodować wzrost cholesterolu we krwi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Pomidory: właściwości odżywcze
Dieta Pudełkowa: wspomaga zdrowy tryb życia
Cukinia: właściwości odżywcze
Chałwa: zdrowa alternatywa słodyczy
Dynia: wartości odżywcze
Nawyki żywieniowe: poznaj podstawowe zasady