Noni – owoc bogów

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Zdrowe odżywianie

Noni – owoc bogów

Noni to kolejny egzotyczny cud natury, zyskujący coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce dostępny jest sok z tego owocu, a liście noni dodawane są do herbat. Czy warto poszukiwać tych produktów?

O niedostępności noni w Europie decyduje jej pochodzenie. Roślina ta bowiem naturalnie występuje w Azji i w Australii, a największe jej skupiska znajdują się w Polinezji Francuskiej, głównie na Tahiti. Jej oficjalna nazwa to morwa indyjska, ponieważ pierwotnie rosła właśnie w Indiach, skąd drogą morską powędrowała na inne tereny. Niemniej, równie często nazywa się ją „owocem bogów”. Najbardziej odpowiadają jej warunki klimatyczne rejonów przybrzeżnych oraz bogate w minerały gleby wulkaniczne. Rdzenna ludność rodzimych obszarów noni od wieków wykorzystuje tę roślinę w medycynie naturalnej, upatrując w niej właściwości pielęgnacyjnych, kojących i regenerujących.    

Sok z noni wzmacnia odporność organizmu, wspomaga proces odbudowy komórkowej, poprawia krążenie oraz służy profilaktyce nowotworowej ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów. Picie soku wpływa także pozytywnie na psychikę i pomaga walczyć z depresją. Wszystkie te właściwości noni zawdzięcza nie tylko wysokiej zawartości witamin i minerałów, ale przede wszystkim dobroczynnych enzymów, takich jak prokseronina, prokseronaza, serotonina czy skopoletyna.    Ekstrakt z noni możemy odnaleźć także w kosmetykach. Specyfiki z noni służące do pielęgnacji dobroczynnie wpłyną na skórę, nawilżając ją, regenerując i dodając witalności.    

Drzewo noni owocuje przez cały rok, a same owoce wielkością przypominają ziemniaki. Cechuje je zielono-biała barwa. Trudno jednak nazwać noni rarytasem, ze względu na charakterystyczny, dość nieprzyjemny aromat i smak. Zaleca się jednak kupować i spożywać sok bez żadnych wspomagaczy smakowych czy substancji słodzących. Powodują one bowiem, że zawarta w noni prokseronina nie przekształca się w kseroninę, substancję, która uczestniczy w naprawie uszkodzonych komórek.

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.82/5 (30 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Noni – owoc bogów: