Noni – owoc bogów

Noni – owoc bogów

O niedostępności noni w Europie decyduje jej pochodzenie. Roślina ta bowiem naturalnie występuje w Azji i w Australii, a największe jej skupiska znajdują się w Polinezji Francuskiej, głównie na Tahiti. Jej oficjalna nazwa to morwa indyjska, ponieważ pierwotnie rosła właśnie w Indiach, skąd drogą morską powędrowała na inne tereny. Niemniej, równie często nazywa się ją „owocem bogów”. Najbardziej odpowiadają jej warunki klimatyczne rejonów przybrzeżnych oraz bogate w minerały gleby wulkaniczne. Rdzenna ludność rodzimych obszarów noni od wieków wykorzystuje tę roślinę w medycynie naturalnej, upatrując w niej właściwości pielęgnacyjnych, kojących i regenerujących.

Jakie właściwości mają owoce noni?

Sok z noni wzmacnia odporność organizmu, wspomaga proces odbudowy komórkowej, poprawia krążenie oraz służy profilaktyce nowotworowej ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów. Picie soku wpływa także pozytywnie na psychikę i pomaga walczyć z depresją. Wszystkie te właściwości noni zawdzięcza nie tylko wysokiej zawartości witamin i minerałów, ale przede wszystkim dobroczynnych enzymów, takich jak prokseronina, prokseronaza, serotonina czy skopoletyna. Ekstrakt z noni możemy odnaleźć także w kosmetykach. Specyfiki z noni służące do pielęgnacji dobroczynnie wpłyną na skórę, nawilżając ją, regenerując i dodając witalności.

Drzewo noni owocuje przez cały rok, a same owoce wielkością przypominają ziemniaki. Cechuje je zielono-biała barwa. Trudno jednak nazwać noni rarytasem, ze względu na charakterystyczny, dość nieprzyjemny aromat i smak. Zaleca się jednak kupować i spożywać sok bez żadnych wspomagaczy smakowych czy substancji słodzących. Powodują one bowiem, że zawarta w noni prokseronina nie przekształca się w kseroninę, substancję, która uczestniczy w naprawie uszkodzonych komórek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dieta Przy Karmieniu Piersią: zdrowa i różnorodna
Łączenie Produktów: jakich powinniśmy unikać?
Kiełki: wyhoduj je sam!
Cukinia: właściwości odżywcze
Potrawy Na Wigilię: nie tylko karp