Sok z brzozy – na zdrowie!

Sok z brzozy – na zdrowie!

Sok ten, a więc inaczej oskołę lub bzowinę, uzyskuje się z pnia, liści lub pąków brzozy. Jeśli chcemy napić się świeżego, naturalnego soku, możemy sami się w niego zaopatrzyć. Dlaczego warto poznać ten napój? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Pozyskiwanie soku

W jaki sposób to robimy? W pniu około 10-letniej brzozy wywiercamy dziurkę, do której następnie wkładamy rurkę. Sok będzie spływał powoli, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po uzyskaniu wystarczającej ilości (musimy mieć też wzgląd na drzewo), najlepiej zatkać dziurkę gliną i pozwolić się brzozie zregenerować. Sezon na spuszczanie soku z brzozy jest dosyć krótki, bo wynosi około trzech tygodni i rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy drzewo jest jeszcze pozbawione liści. Sok z pnia jest wtedy krystaliczny i smakuje jak zwykła woda. Po tym okresie ma już brązowawe zabarwienie i jest lekko słodki. Dla osiągnięcia najlepszych efektów oskołę należy pić regularnie przez kilkanaście dni, 2-3 razy dziennie w niewielkich ilościach (nie więcej niż pół szklanki).

Oskołę możemy dostać w zwykłych sklepach oraz sklepach z naturalną żywnością. Oferta nie ogranicza się w nich jedynie do naturalnej formy soku. Kupimy także oskołę z dodatkiem L-karnityny, kwasu chlebowego, soku z cytryny, granatu, aronii, maliny czy suszonych owoców.

Właściwości

Oskoła jest bardzo popularna w medycynie alternatywnej. Wierzy się, że ma działanie antynowotworowe. Szczególnie Chińczycy upodobali sobie sok z brzozy jako środek na wiele dolegliwości. Według nich pomaga on w leczeniu podagry, anginy, egzemy, wrzodów czy artretyzmu. Ponadto w ich przekonaniu doskonale wpływa na porost włosów, dodaje energii i poprawia stan cery.

Co na to nauka?

Jak na razie nie stwierdzono antyrakowych właściwości soku z brzozy, ustalono jednak, że jego regularne picie podnosi odporność organizmu i jest pomocne w leczeniu różnego rodzaju infekcji. Pozytywnie wpływa także na przemianę materii i wspomaga pracę nerek. Oskoła jest ponadto bezpieczna dla diabetyków. Zawiera wapń, fosfor, żelazo, miedź, magnez, potas, kwas jabłkowy oraz cytrynowy, a także witaminy z grupy B.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Młody Jęczmień: właściwości i zastosowanie prozdrowotne
Porzeczki I Agrest: właściwości
Niezdrowe Produkty: jakich unikać?
Kasza Jaglana: pogromca zbędnych kilogramów
Dieta I Nawodnienie Organizmu: dla kondycji oczu