Zielona kawa – o co tyle szumu?

Zielona kawa – o co tyle szumu?

Była moda na zieloną herbatę, teraz przyszła pora na zieloną kawę. Bo przecież to, co zielone, musi być zdrowsze, prawda? I tak, i nie. Zielona kawa co prawda zawiera szereg właściwości prozdrowotnych, których nie ma kawa czarna, jednak poziom zawartej w niej kofeiny jest dokładnie taki sam. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest zielona kawa?

Zieloną kawę wszyscy doskonale znamy. Jej pochodzenie jest bowiem takie samo, jak pochodzenie kawy czarnej – jej ziarna to te same ziarna kawowca, które kupujemy do zmielenia. Jedyną, a zarazem kolosalną różnicą między nimi, jest proces palenia, któremu poddawana jest przyszła czarna kawa, a który omija kawę zieloną. To dzięki temu procesowi czarna kawa zyskuje nie tylko swoją barwę, ale i aromat oraz charakterystyczny gorzki posmak. O te walory uboższa jest zielona kawa, bogatsza natomiast jest w pewien kwas, który jest sprawcą całego zamieszania wokół niej.

CGA i odchudzanie

Kwas chlorogenowy (CGA) to związek, który ulega rozpadowi w trakcie palenia, dlatego też nie występuje w kawie czarnej. Badacze przypuszczają, że wchodzi on w reakcję z kofeiną, która spowalnia proces przyswajania przez organizm glukozy. W szerszej perspektywie oznacza to mniejszą ilość odkładającego się tłuszczu, czyli, upraszczając, chudnięcie. Jednym z badań, które zainspirowały takie przypuszczenia, był eksperyment naukowców z Uniwersytetu w Scranton, którzy obserwowali, jakie efekty miały różne dawki zielonej kawy (a także jej placebo) na grupę 16 osób. Wyniki były bardzo optymistyczne: uczestnicy badania schudli średnio ok. 7,5kg przez 22 tygodnie przyjmowania preparatu z zielonej kawy. Naukowcy zaznaczyli, że w czasie eksperymentu uczestnicy ani nie zmienili swoich nawyków żywieniowych ani nie zwiększyli swojej aktywności fizycznej.

Inne zalety

Część badaczy, którzy zainteresowali się tematem zielonej kawy, spekuluje także o innych właściwościach kwasu chlorogenowego. Wśród nich wymienia się silne działanie bakteriobójcze (picie zielonej kawy może więc przyspieszyć leczenie niektórych infekcji), oczyszczanie organizmu z toksyn, obniżanie ciśnienia, w niektórych przypadkach – obniżenie prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę, a u mężczyzn – zmniejszenie występowania kamieni żółciowych. W związku z tym, że CGA wpływa na redukcję tłuszczu, może być też traktowany jako pomoc w walce z cellulitem.

Umiarkowany entuzjazm

Specjaliści z całego świata apelują jednak o zdrowy rozsądek i nieprzyjmowanie tych wiadomości z przesadnym entuzjazmem. Podkreślają, że badanie wykazujące odchudzające działanie zielonej kawy zostało przeprowadzone na bardzo małej grupie osób i trwało stanowczo za krótko, by móc uznać je za jednoznacznie wiarygodne. W dalszym ciągu brakuje też innych badań, które potwierdziłyby dotychczasowe odkrycia. A w końcu – zielona kawa, nawet, jeśli wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, na pewno nie zastąpi „tradycyjnego” odchudzania, czyli właściwej diety i przynajmniej minimalnej aktywności fizycznej. Badacze nie zniechęcają więc do przyjmowania ekstraktu z zielonej kawy czy samego jej picia, podkreślają jednak, że należy traktować ją jedynie jako suplement diety, a nie magiczny preparat, który wykona za nas całą pracę. Na odkrycie takiego środka wciąż musimy czekać, licząc na kolejny naukowy cud. Zanim to nastąpi, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków żywieniowych i polubienie wysiłku fizycznego. A jeśli nie zrazi nas nieco kwaskowaty smak i brak ukochanego przez smakoszy aromatu – także popijanie od czasu do czasu filiżanki zielonej kawy. Na pewno nam to nie zaszkodzi.

W Polsce skuteczne tabletki na odchudzanie z zielonej kawy można zamówić online.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Chałwa: zdrowa alternatywa słodyczy
Oczyszczanie Organizmu: ziołowy detoks
Rdestowiec Japoński: poznaj jego właściwości
Cateringi Dietetyczne: wzrost jakości usług
Melon: właściwości i wartości odżywcze
Czystek: bezpieczna suplementacja