Łap porzeczki!

Łap porzeczki!

Jakie właściwości mają porzeczki? Dowiedz się dlaczego warto jeść krajowe owoce.

Porzeczka czarna

Porzeczka czarna rośnie w krajach o umiarkowanym klimacie, takich jak Polska. Jej krzew osiąga 2 metry wysokości. Owoce są małe, wielkością przypominające jagody, czarne i słodkawe. Porzeczki czarne można spożywać na świeżo, ale świetnie nadają się też do przetworów. Zazwyczaj wykorzystuje się je do produkcji soków, dżemów, galaretek i wina.

Zarówno owoce, jak i liście porzeczki czarnej pomagają zachować zdrowie. Mają bowiem działanie przeciwzapalne i moczopędne. Ze względu na wysoką zawartość witamin, zwłaszcza witaminy C i PP, podnoszą odporność organizmu i są korzystne dla przemiany materii.

Porzeczka czerwona, czyli pospolita

Porzeczka czerwona przybyła do Polski z Europy Zachodniej. Jest to krzew do 2 metrów wysokości. Owoce porzeczki pospolitej są małe, czerwone i różowawe oraz kwaśne w smaku. Podobnie jak porzeczki czarne, owoce nadają się do spożycia na świeżo i używane są do produkcji przetworów, choć ze względu na kwaśny smak częściej jako dodatek.

Porzeczka pospolita również zawiera dużą dawkę witaminy C, więc korzystnie wpływa na organizm.

Agrest

Agrest należy do tej samej rodziny co porzeczki, a w Polsce jest ponad 1500 jego odmian. Ten nieco niższy niż porzeczki krzew ma słodkie owoce o barwie zielonej, żółtej lub czerwonawej, u niektórych odmian pokryte włoskami.

Owoce agrestu można zjadać na świeżo, suszyć i kandyzować, a także używać do przetworów. To doskonała propozycja dla odchudzających się – agrest dobrze wpływa na przemianę materii i działa przeczyszczająco, a 100 gram to jedynie 41 kcal. Owoce agrestu zawierają powodujące uczucie sytości pektyny, są bogate w witaminy A, B1, C, PP oraz w żelazo.

Porzeczki i agrest, występujące w naszym kraju przez krótki czas w okresie letnim to wspaniałe źródło witamin i dobroczynnych składników, a ich spożywanie to świetne urozmaicenie jadłospisu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE