Jak gotować na parze?

Jak gotować na parze?

Sprzęt do takiego przygotowywania potraw może być tańszy lub droższy, zawsze jednak przy wyborze kieruj się głównie swoimi potrzebami, jakością produktu, a dopiero na końcu kosztem. W tym artykule podpowiemy, jak gotować w parowarze elektrycznym i w garnku na parze, jak robić proste dania w ten sposób i jakie zalety ma gotowanie na parze.

Jakie naczynia do gotowania na parze są najlepsze?

Dania na parze często kojarzą się z dietetycznymi potrawami, które nie są zbyt smaczne. To bardzo błędne myślenie: obiad na parze może być tak samo smaczny i aromatyczny jak dania przygotowywane tradycyjnie. Wystarczy tylko wiedzieć, jak go przyrządzić i doprawić, a także ile czasu go przygotowywać, żeby był soczysty i zachował cały swój smak.

W tym artykule odpowiadamy na pytania, w jakim naczyniu gotować na parze, żeby potrawy były pyszne i aromatyczne, a także jaka maszyna do gotowania na parze będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Oprócz tego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze garnków.

Dania z parowaru

Potrawy gotowane na parze możesz przyrządzić w parowarze. Parowary nie wymagają użycia kuchenki, wystarczy podłączyć urządzenie do prądu. Wyposażone są w czasomierze, co jest niezwykle wygodne i pomocne w przyrządzaniu różnego rodzaju dań. Zwykle parowary wykonuje się ze szkła bądź metalu lub obu tych materiałów. Niektóre modele mają specjalne pojemniki do gotowania sypkich produktów (lub po prostu wkładki z bardzo drobnymi oczkami), lampkę kontrolną, wskaźnik poziomu wody czy funkcję automatycznego wyłączania urządzenia po upływie czasu potrzebnego na ugotowanie poszczególnych dań.

Co można gotować na parze?

Oto przykładowe produkty, które można gotować na parze:

  • warzywa,
  • ryby,
  • mięso,
  • kasza, makaron, ryż,
  • jajka,
  • owoce morza.

W parowarze można odgrzewać przyrządzone wcześniej potrawy (zwykle zajmuje to około 15 minut). Dania z parowaru są bardzo zdrowe: pozostają świeże i zachowują swój smak i aromat (a także kolor, dzięki czemu wyglądają bardzo apetycznie). Nie nasiąkają tłuszczem, mają mniej kalorii i nie sposób ich przypalić.

Parowary oferują mnóstwo możliwości. Łosoś na parze z ziemniakami i surówką lub warzywami z pary, piersi z kurczaka w marynacie cytrynowej ze świeżymi warzywami czy kotlety mielone na parze z dodatkami warzyw – to tylko niektóre z wielu propozycji. Na parze przyrządzisz też owoce morza – tu nie ma ograniczeń.

Garnki do gotowania na parze

Garnek do gotowania na parze może być wykonany ze stali, ceramiki lub szkła. Tego typu urządzenia są kilkupoziomowe (najprostsze mają dwa poziomy) i posiadają specjalne wkłady, na których możesz gotować różne potrawy. Garnki do gotowania kosztują mniej niż parowary. Są też bardzo proste w obsłudze: wystarczy wlać wodę do najniższego poziomu i ustawić garnek na kuchence, a następnie nałożyć wkład i przykryć naczynie pokrywką. Jaki garnek do gotowania na parze wybrać? To zależy od tego, jak często i długo gotujesz dania na parze. Możesz kupić mały garnek składający się z 5 elementów lub dwulitrowy garnek trójelementowy.

Gotowanie na parze – zalety

Potrawy na parze mają bardzo dużo zdrowotnych właściwości. Przez ten sposób obróbki zachowują w sobie dużo cennych witamin, a oprócz tego są soczyste i aromatyczne – mówi ekspert z serwisu Tadar.pl – Wszystko dlatego, że warzywa gotowane w wodzie zostawiają w niej część swoich odżywczych składników. Oprócz tego na parze można zrobić praktycznie wszystko: od mięs, przez warzywa, aż po owoce, kasze i ryże.

Jeżeli chodzi o gotowanie na parze, to czas jest tu niezwykle ważny – oszczędzasz go, ponieważ jednocześnie możesz przygotować kilka różnych składników. Poza tym zajmujesz tylko jeden palnik (używając parowaru, w ogóle nie musisz korzystać z kuchenki), dzięki czemu oszczędzasz miejsce w kuchni. Masz również mniej naczyń do mycia.

Jak gotować na parze?

Naczynie do gotowania na parze jest złożone z kilku części. Do dolnej wlewa się wodę, a następnie nakłada się na nią specjalne sitko, do którego wkładane są produkty. Następnie – w zależności od modelu garnka i od tego, ile składników chcesz ugotować – możesz umieścić w środku kolejne sitka lub pokrywkę. Gotowanie w parowarze odbywa się na tej samej zasadzie, z tym że garnek umieszczasz na kuchence, a parowar podłączasz do prądu i włączasz. Garnki na parze nie mają wielu dodatkowych funkcji, w które są wyposażone parowary – nie można np. ustawić czasu gotowania poszczególnych potraw.

Jeśli używasz garnka, do dolnej części nalej około 3 centymetry wody (pamiętaj, że woda nie może dotykać jedzenia), a następnie szczelnie zamknij naczynie. Pamiętaj o tym, żeby liczyć czas gotowania poszczególnych produktów od momentu zagotowania się wody!

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące gotowania na parze.

  • Jak przyprawić warzywa na parze?

Przyprawy takie jak sól, pieprz czy zioła dodawaj zawsze po ugotowaniu wszystkich produktów w naczyniu. Możesz także przyprawić warzywa już na talerzu.

  • Jak zrobić rybę na parze?

Rybę na parze możesz zrobić na wiele sposobów. Możesz przyprawić mięso przed rozpoczęciem gotowania lub dodać przyprawy tuż po przełożeniu ryby na talerz. Stawiaj na naturalne zioła, ogranicz sól i gotowe mieszanki przypraw.

  • Gotowanie ryżu na parze – jak to zrobić?

Najpierw dokładnie wypłucz ryż. Następnie umieść produkt na sitku (z bardzo drobnymi oczkami) i włącz parowar lub wstaw garnek na kuchenkę. Biały ryż gotuje się około 30 minut, brązowy: 35.

  • Jakie warzywa na parze gotować?

Na parze możesz gotować wszystkie warzywa: pomidory, ziemniaki, paprykę, cukinię, bakłażana, szparagi – nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

  • Co można ugotować w parowarze?

W parowarze ugotujesz wszystko, począwszy od jajek, kasz i ryżu, a na warzywach i mięsie skończywszy.

  • Gotowanie na parze – ile można schudnąć?

Chudnięcie opiera się na deficycie kalorycznym – jeżeli zaczniesz gotować na parze i zrezygnujesz ze smażonych potraw, znacznie ograniczysz kalorie (pochodzące m. in. z olejów używanych do smażenia). Potrawy będą lżejsze, zdrowsze i sycące. Jeśli będziesz jadł tyle samo, co wcześniej, ale ograniczysz olej, to masz szansę zdrowo schudnąć. Tempo chudnięcia jest indywidualne dla każdego, niektórzy chudną jeden kilogram na tydzień, inni: jeden kilogram na trzy lub cztery tygodnie.

  • Gotowanie na parze – jak długo gotować poszczególne składniki?

Wiele zależy od tego, co gotujesz. Ryże i kasze na parze gotuje się od 30 do 40 minut, a warzywa – dopóki nie zmiękną. Mięso to zupełnie inna kwestia: na przykład filet z indyka gotuje się około 30 minut, a filety wieprzowe 40 min. Ryby od 10 (filety) do 30 min. (w całości). Przygotowywanie potraw na parze nie jest trudne, ale musisz pamiętać o pilnowaniu czasu, żeby dania zachowały swój smak.

 

Dania gotowane na parze są zdrowe, sycące, a przy okazji mniej kaloryczne. Jeśli zależy Ci na schudnięciu i zdrowszym jedzeniu, to ogranicz także spożycie soli i wyeliminuj gotowe mieszanki przypraw na rzecz naturalnych ziół (suszonych bądź świeżych). Pamiętaj, że czas gotowania na parze jest bardzo zróżnicowany – jeżeli nie masz wprawy w gotowaniu, to dobrym pomysłem będzie zakup parowaru, który posiada odmierzacz czasu poszczególnych składników. W niektórych zestawach garnków możesz znaleźć specjalne wkładki.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak gotować w parowarze, jaki garnek nada się dla osób często spożywających dania gotowane na parze, a także jakie zalety ma takie gotowanie. Warto zadbać o swoje zdrowie i przyrządzać w ten sposób potrawy co najmniej kilka razy w tygodniu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE