Sok kontra smoothie – co jest zdrowsze?

Sok kontra smoothie – co jest zdrowsze?

Jeszcze do niedawna owocowy dylemat dotyczył wyboru pomiędzy sokiem, a samym owocem. Konsumenci zastanawiali się, czy lepiej zjeść pomarańczę, czy może wypić szklankę pomarańczowego soku. Później świat podbiły smoothie, czyli całe owoce przemienione w gęste, kremowe koktajle. Zdawać by się mogło, że to opcja idealna. Jednak nie zawsze i nie dla każdego.

 Dlaczego warto pić soki?

Zarówno rodzime, jak i egzotyczne owoce są pełne witamin, minerałów i substancji bioaktywnych. Zawarte w nich antyoksydanty, m.in. flawonoidy czy naturalne barwniki, mogą zdziałać dla naszego organizmu więcej, niż nam się wydaje. Warto jeść świeże owoce, jeśli tylko mamy do nich dostęp. Warto też pić soki. Jest to zdecydowanie lepszy wybór niż picie napojów z kartonów i butelek, które udają soki, a w rzeczywistości nimi nie są. Nierzadko zawierają cukier lub syrop glukozowy, a procesy przetwórstwa niekorzystnie wpływają na ich wartości odżywcze. Oprócz nich w sklepach nie brakuje jednak soków (a więc produktów bez dodatku substancji słodzących i konserwantów, w tym barwników) oraz smoothie. Jedne i drugie to dobre alternatywy dla całych owoców i warzyw, których za jednym razem nie sposób zjeść tyle, by dostarczyć sobie aż tak skoncentrowanej dawki witamin.

Energetyzujący sok

Świeżo wyciśnięty sok to koncentracja łatwo i całkowicie przyswajalnych minerałów oraz witamin. Taki napój jest lekkostrawny, szybko dostarcza energii i doskonale oczyszcza z toksyn. Niestety zawiera mniej błonnika, przez co powoduje gwałtowny skok poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zwłaszcza soków odtworzonych z soku zagęszczonego. Więcej błonnika mają za to soki naturalnie mętne i przecierowe. Sok może nie być dobry dla cukrzyków i osób na diecie odchudzającej, zwłaszcza jeśli powstał z owoców o wysokim IG.

Sycące smoothie

Smoothie mają pewną przewagę nad sokami. Ponieważ powstają z całych owoców, dostarczają nam miąższu i włókien, a niekiedy też skórki. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że wolniej się trawią, ale dłużej uwalniają energię, mając korzystny wpływ na metabolizm cukru. Smoothie można potraktować poza tym jako osobny posiłek. Nie będzie jednak dobre dla osób, które potrzebują lekkostrawnego i natychmiastowego zastrzyku energii, bez obciążania układu pokarmowego.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kasza Jaglana: pogromca zbędnych kilogramów
Naturalne Produkty Energetyczne: Oto niektóre z nich
Błonnik: wzbogać swoja dietę
Melon: właściwości i wartości odżywcze
Dieta Przeciwnowotworowa: 6 produktów żywieniowych
Kurczak: jak wybrać smacznego i zdrowego