6 powodów, dla których warto przejść na weganizm

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Zdrowe odżywianie

6 powodów, dla których warto przejść na weganizm

Dla wielu osób weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale też styl życia, któremu często pozostaje się wiernym od najwcześniejszych lat. Na czym polega weganizm i czy warto zdecydować się na ten rodzaj diety? Sprawdźmy.

 

Wszyscy weganie są zgodni co do tego, że wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego sprawia, że żyje im się zdecydowanie lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Tymczasem sceptycy zarzucają diecie wegańskiej to, że jest uboga w składniki odżywcze. A jak jest naprawdę?

 

Na czym polega weganizm i co warto o nim wiedzieć?

Weganizm często bywa mylony z wegetarianizmem. Tymczasem ten sposób odżywiania jest bardziej restrykcyjny niż wspomniany wegetarianizm. Na czym więc polega weganizm? Otóż dieta wegańska wyklucza spożywanie zarówno mięsa, jak i wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc także nabiału, tłuszczów zwierzęcych, ryb oraz jajek. Jadłospis jest zatem oparty wyłącznie na roślinach i produktach pochodzenia roślinnego. Pomimo tego, że dieta wegańska wyklucza wiele artykułów spożywczych, nie jest niebezpieczna dla zdrowia, a wręcz przeciwnie. Dzięki eliminacji chociażby tłuszczów obecnych w mięsie czerwonym zapobiega rozwojowi wielu poważnych chorób. A to niejedyne zalety tego sposobu odżywiania.

Stosowanie diety wegańskiej bardzo ściśle wiąże się ze stylem życia, któremu weganie pozostają wierni. W dużej mierze polega on na rezygnacji ze wszystkiego, co powoduje cierpienie zwierząt w jakikolwiek sposób. Weganie nie noszą więc futer i nie kupują galanterii skórzanej, a za to bardzo mocno angażują się w ochronę praw zwierząt. Życie w zgodzie z własnymi przekonaniami pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. Śmiało można więc powiedzieć, że weganizm poprawia jakość życia w każdej jego sferze.

 

Weganizm a zdrowie

Dieta wegańska, pomimo tego, że wzbudza wiele kontrowersji, ma sporo zalet. Warto jednak podkreślić, że to, co tu powiemy, dotyczy jedynie właściwie zbilansowanej diety, w której wszystkie składniki odżywcze, występujące naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, są zastępowane przez substancje odżywcze o takich samych właściwościach, znajdujące się w produktach roślinnych. Tylko wówczas zależność weganizm a zdrowie ma pozytywny wydźwięk.

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska:

  1. zapobiega rozwojowi groźnych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie;
  2. wykazuje działanie profilaktyczne w leczeniu chorób układu krążenia, jak również przyspiesza sam proces leczenia;
  3. zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, m. in. raka jelita grubego;
  4. ogranicza rozwój kamicy żółciowej oraz próchnicy;
  5. zapobiega zaparciom;
  6. dzięki dużej zawartości błonnika zawartego w produktach zbożowych, będących jej podstawą, usprawnia metabolizm, chroniąc przed dolegliwościami gastrycznymi.

 

Wymienione zalety diety wegańskiej udowadniają, że weganizm może być zdrowy, pod warunkiem, że zadbamy o to, by w naszym jadłospisie znalazły się wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Podczas opracowywania planu diety nie można zapominać o tym, że nie wszystkie substancje znajdujące się w produktach roślinnych są tak samo przyswajalne jak te, które są zawarte w mięsie i produktach odzwierzęcych. Mowa tu chociażby o żelazie, którego zapotrzebowanie bardzo trudno pokryć, spożywając wyłącznie produkty roślinne. Dlatego jeśli decydujemy się na przejście na weganizm, warto na początku skonsultować się z dietetykiem, który pomoże nam poznać wartościowe produkty spożywcze oraz nauczy nas komponować na ich podstawie posiłki, które będą wartościowe i odpowiednio zbilansowane.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.01/5 (26 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
6 powodów, dla których warto przejść na weganizm: