Śniadanie pod lupą. Jakich produktów śniadaniowych lepiej unikać?

Śniadanie pod lupą. Jakich produktów śniadaniowych lepiej unikać?

Klasyczne śniadaniowe produkty, lądujące na polskim stole niestety nie grzeszą jakością. Przyjrzyj się swoim ulubionym porannym smakołykom i sprawdź, co tak naprawdę je Twoja rodzina. Składy wielu z nich są tak fatalne, że równie dobrze mógłbyś zjeść na dzień dobry worek słodyczy.

Parówki

Typowe tanie parówki zawierają mięso oddzielone mechaniczne, syrop glukozowy, skórki zwierzęce, sól, konserwanty, fosforany, emulgatory i substancje spulchniające. Można dodać do nich bardzo wiele składników, ponieważ drobno zmielony produkt końcowy nie zdradza, co się w nim znajduje. Za parówki dobrej jakości zapłacimy swoje, ale tylko takie opłaca się kupować, zwłaszcza jeśli podajemy je dzieciom.

Dżem

Dobry dżem to taki, który zawiera same owoce, naturalne cukry owocowe oraz substancję żelującą. Niestety przetwory tego typu są w sklepach rzadkością i mają wysoką cenę w porównaniu do większości dżemów. Warto je jednak przynajmniej od czasu do czasu kupować lub robić własne dżemy, używając do posłodzenia innej substancji słodzącej np. erytrytolu.

Płatki i musli

Śniadaniowe płatki i wielozbożowe musli najczęściej zawierają bardzo dużo cukru, a nie rzadko też syrop glukozowo-fruktozowy. Nawet płatki odtłuszczone, sprzedawane jako produkt light lub fitness, są kopalnią cukru i słodzików. Jeśli na śniadanie preferujesz płatki i musli (lub preferują je Twoje dzieci), wybieraj niesłodzone płatki kukurydziane, owsiankę lub musli bez dodatku cukru. W dobrze zaopatrzonych marketach na kilka rodzajów musli, przynajmniej jedne nie mają cukru.

Masło orzechowe i słodkie kremy kanapkowe

Kremy czekoladowe i orzechowe, podobnie jak reszta produktów z zestawienia, zawiera cukier. I to w ogromnych ilościach. Poza tym w ich skład wchodzą także tłuszcze utwardzone, głównie olej palmowy. Chwalone za wysokie wartości odżywcze masło orzechowe, również bywa bombą niezdrowych słodzików i tłuszczów. Na szczęście w sklepach coraz częściej znajdziemy takie bez soli, cukru i dodatkowego oleju. Krem kakaowy bez cukru kupimy np. w sklepach dla sportowców.

Jogurt owocowy

Zwykle jogurt owocowy to produkt, któremu smak i aromat nadają sztuczne barwniki oraz ulepszacze, a owoce mają w nich marginalne znaczenie. O wiele lepiej w takiej sytuacji sięgnąć po jogurt lub kefir naturalny i samodzielnie dodać do niego wybrane owoce.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Algi: właściwości i zastosowanie
Zdrowe Nawyki żywieniowe: jak je wdrożyć?
Woda: niezbędna do życia
Mleko Klaczy: dla zdrowia i urody
Yerba Mat: wskazówki dla początkujących
Czy Dieta Pudełkowa Jest Dla Ciebie?: kiedy z niej skorzystać?