Zakwaszenie organizmu. Jak się przed nim skutecznie ochronić?

Zakwaszenie organizmu. Jak się przed nim skutecznie ochronić?

Możesz nawet o tym nie wiedzieć, ale Twój organizm może być zakwaszony. Sprawdź, czy ten problem Cie dotyczy.

Czym jest równowaga kwasowo-zasadowa organizmu?

Zakwaszenie organizmu może wynikać z zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Przyjmuje się, że odczyn obojętny charakteryzuje się wartością 7. Wszystkie wartości powyżej 7 to odczyn zasadowy, natomiast poniżej – odczyn kwaśny.

Większość płynów ustrojowych w organizmie ma odczyn lekko zasadowy. Należy dbać o to, by pH krwi było na poziomie 7,33 – 7,45. Jeżeli poziom pH jest niższy od wskazanej wartości, dochodzi do kwasicy.

Początkowo nadmiar kwasów składowany jest w tkance łącznej. Z czasem jednak zaczyna tam brakować miejsca. W pewnym momencie tkanka nie jest już w stanie przechowywać związków zbędnych dla organizmu, a groźne substancje zaczynają się przedostawać do narządów. Innym miejscem, w którym zaczynają odkładać się cząstki kwasów, są stawy i mięśnie. Stąd właśnie bóle tych części ciała przy nadmiernym zakwaszeniu.

Zakwaszenie organizmu może prowadzić do wielu ciężkich chorób, z którymi ciężko walczyć. Wśród nich znajdują się: częste infekcje, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, zmiany zwyrodnieniowe stawów, a nawet nowotwór.

Do zakwaszenia organizmu przyczyniają się:

  • nieodpowiednia dieta,
  • ciągły stres,
  • brak aktywności fizycznej.

Sprawdź czy zakwaszenie organizmu wystąpiło u Ciebie!

Objawy zakwaszenia organizmu są liczne i często mogą mylić się z występowaniem innych dolegliwości lub chorób. Najpierw odpowiedz na kilka prostych pytań, które pomogą w ocenie stanu Twojego organizmu.

zakwaszenie organizmu infografika

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, może to wskazywać na stan zakwaszenia organizmu. Lepiej mieć jednak 100 procent pewności zanim podejmie się jakiekolwiek działania. Warto przeprowadzić test przy użyciu pasków do pomiaru pH. Całodobowy bilans pH moczu wykaże, czy mamy problem z zakwaszeniem organizmu. Badanie można wykonać samodzielnie w domu.. Należy zbadać pH przy pomocy pasków w pięciu różnych porach dnia. Pierwszy pomiar powinien odbyć się zaraz po przebudzeniu.

Otrzymane wyniki z pięciu prób należy wynotować, a następnie stworzyć z nich wykres. Jeżeli wykres jest linią, która raz się unosi, a raz opada, oznacza to, ze równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie została zachowana. Jeśli wykres jest linią prostą lub unoszącą się krzywą można być pewnym, że nastąpiło zakwaszenie organizmu.

Jak skutecznie walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Czy kupno drogich suplementów odkwaszających organizm jest dobrym wyjściem? Niekoniecznie. Istnieją o wiele łatwiejsze i tańsze sposoby na odkwaszenie organizmu.

Nawet bardzo zakwaszony organizm można doprowadzić do stanu równowagi. Wystarczy wzbogacić swoją dietę w owoce i warzywa, zmniejszyć spożycie alkoholu, produktów pochodzenia zwierzęcego i regularnie nawadniać organizm.

Wskaźnik PRAL oraz produkty zakwaszające organizm  

PRAL to wskaźnik potencjalnej wartości obciążenia kwasem nerek przez produkty, które ludzie spożywają najczęściej. Wskaźnik pomaga ocenić, jaki stopień zakwaszenia mogą wywołać produkty obecne w naszej codziennej diecie. Wskaźnik PRAL codziennej diety powinien utrzymywać się na poziomie od 60 do -10 mEq/dzień. Tabele z produktami opisanymi wartościami PRAL można z łatwością znaleźć na stronach internetowych.

Do produktów zakwaszających organizm należą te bogate w związki siarki, chloru i fosforu. Do tej grupy należą między innymi produkty wysokobiałkowe. W kategorii produktów zakwaszających można wymienić: jajka, sery, mięso, produkty zbożowe, tłuszcze, słodycze, kawę, słodzone napoje.

Wśród produktów odkwaszających, czyli alkalizujących, można wymienić: kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, mleko, śmietanę, warzywa, owoce oraz migdały.

Jak się chronić przed zakwaszeniem organizmu?

Przede wszystkim należy zmienić swoją dietę. Nie chodzi o to, by była ona rygorystyczna i żebyśmy się męczyli, stosując ją na co dzień. Najlepiej wprowadzić większą ilość owoców i warzyw, a ograniczyć ilość produktów zakwaszających organizm. Już niewielkie zmiany mogą przynieść efekty. Wystarczy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, mocnej kawy, herbaty czy mięsa. Ważne jest także stosowanie zbilansowanej diety i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Według specjalistów najlepszą proporcją diety jest 80% produktów alkalicznych i 20% produktów zakwaszających organizm. Do tego należy dążyć, jednak celem samym w sobie powinna być zmiana proporcji – powinniśmy jeść więcej produktów alkalicznych, a mniej zakwaszających.

produkty zakwaszajace infografika

Odpowiednie nawodnienie to klucz do sukcesu

Dużą rolę w ochronie organizmu przed zakwaszeniem pełni woda. Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową, najlepiej spożywać wodę o wysokim odczynie zasadowym.

Wodę o wartości pH nawet 9,5 jest w stanie zapewnić system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Jest to rozwiązanie o wiele prostsze w użyciu w porównaniu z jonizatorami wody. Zawsze świeża woda popłynie bezpośrednio z kranu w dowolnie wybranym przez Ciebie momencie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir obecnego w Ecoperla Rosa.

Regularne spożywanie wody o wysokim wskaźniku zasadowości oraz bogatej w minerały przyniesie wymierne korzyści dla organizmu i samopoczucia.

 
A R T Y K U Ł  P A R T N E R A

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Łączenie Produktów: jakich powinniśmy unikać?
Mleko Modyfikowane: wszystko co powinniście widzieć
Pistacje: właściwości zdrowotne
Śniadanie: czego unikać?
Dziurawiec: właściwości i zastosowanie
Młody Jęczmień: właściwości i zastosowanie prozdrowotne