Dlaczego warto jeść szpinak? Nie tylko ze względu na żelazo

Dlaczego warto jeść szpinak? Nie tylko ze względu na żelazo

Na co pozytywnie wpłynie jedzenie szpinaku?

Szpinak dostarczy nam magnezu

100 gramów szpinaku pokryje aż 45% naszego dziennego zapotrzebowania na magnez. Dla porównania, zawartość żelaza w szpinaku dochodzi do poziomu 15% RDA. Oczywiście nie jest to wcale śladowa ilość, ale na pewno o wiele mniejsza, niż byśmy się spodziewali. Dlatego warto przede wszystkim skupić się na magnezie, pierwiastku, który usprawnia pracę mięśnia sercowego oraz układu nerwowego. Jedzmy szpinak, jeśli dokuczają nam nerwobóle, jesteśmy zestresowani i przemęczeni oraz mamy kłopoty z koncentracją. Przy okazji dostarczymy sobie też sporo potasu oraz niewielkich ilości miedzi, cynku i sodu. Szpinak zawiera również nieco wapnia, jednak jego przyswajanie, podobnie jak żelaza, jest znacznie ograniczone przez obecność kwasu szczawiowego.

Szpinak to skarbnica witaminy K

Oprócz niej szpinak ma w sobie również witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Ale to witaminy K jest w nim najwięcej. Jest ona bardzo ważna dla naszego życia, ponieważ bierze udział w produkcji protrombiny, która z kolei zapewnia właściwą krzepliwość krwi. Niedobór witaminy K powoduje, że nawet niewielka i niegroźna z pozoru rana silniej krwawi i nie chce się goić. Szpinak powinny na stałe wprowadzić do menu kobiety, które narzekają na silne krwawienia menstruacyjne.

Jedzmy szpinak, by czerpać z niego karotenoidy

Komiksowy marynarz Popeye czerpał z jedzenia szpinaku niezwykłe pokłady siły. Trudno sobie jednak wyobrazić, by zielenina dawała tyle energii. Szpinak jest małokaloryczny. Warto go spożywać raczej ze względu na zawartość beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny. Te trzy związki z grupy karotenoidów to silne antyutleniacze. Są nam niezbędne do ochrony narządu wzroku i skóry przed rakotwórczym działaniem wolnych rodników.

Dobrze przyrządzony szpinak świetnie smakuje

Szpinak to dla wielu z nas zmora z okresu dzieciństwa. Rzeczywiście, mógł nie smakować, jeśli źle się go przyrządziło. Po latach, gdy każdy spróbował szpinaku z odpowiednio dobranymi przyprawami i dodatkami, na pewno obdarzył to warzywo sympatią. Zwłaszcza, że w kuchni sprawdza się świetnie do makaronów, naleśników, pierogów i tart. Najlepiej smakuje duszony na oliwie z czosnkiem i gałką muszkatołową. Równie wyśmienite połączenie stanowi z różnymi gatunkami serów, choć wtedy już na pewno nie jest niskokaloryczny.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zasady Diety Wegańskiej: odpowiednio zbilansowana dieta
Dieta I Nawodnienie Organizmu: dla kondycji oczu
Awokado: pyszne i zdrowe
Czereśnie: właściwości
Tryptofan: naturalne wspomaganie zdrowego snu
Dieta Przy Karmieniu Piersią: zdrowa i różnorodna