Moda na bieganie

Moda na bieganie

Bieganie stało się bardzo popularną aktywnością fizyczną Polaków, mówi Ilona Ozimek z fitness klubu Gravitan Health and Sport Clubs. Zdystansowało nawet szalenie popularną jazdę na rowerze. Przygoda związana z bieganiem może stać się najpiękniejszą życiu, podkreśla Ozimek. Towarzyszące jej emocje pozostają w pamięci na długo. Jednak to prawdziwe wyzwanie, pokonanie swoich słabości i przezwyciężenie bólu. To długodystansowa praca, której efektem jest meta albo spełnione marzenie.

Od szczegółu do ogółu

Pytamy Ilonę Ozimek z Gravitan Health and Sport Clubs: co jest ważne w przygotowaniu do treningów biegowych?

W bieganiu, zwłaszcza przy długich dystansach, każdy szczegół ma znaczenie: przede wszystkim kondycja, ale i odpowiedni ubiór, buty. Wszystko wpływa na wynik biegu. Niestety, często zapominamy o profesjonalnym przygotowaniu, co kończy się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci kontuzji. Niewiele osób wie, że opieranie się jedynie na bieganiu jest niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest indywidualnie dobrany program ćwiczeń.

Trening ma na celu wyrobienie kondycji, uzyskanie właściwego zakresu ruchu poprzez stretching oraz przywrócenie prawidłowej stabilizacji stawów. Opiera się na ćwiczeniach dążących do poprawy koordynacji wewnątrzmięśniowej oraz koordynacji całych łańcuchów mięśniowych. Efektem treningu jest przywrócenie balansu mięśniowego oraz ogólnorozwojowe wzmacnianie całego ciała. Bardzo duże znaczenie mają ćwiczenia siłowe, bo silne mięśnie „trzymają” stawy i chronią je przed urazami.

Synergia ciała i głowy

Start w zawodach to długa, systematyczna praca, to hektolitry wylanego potu oraz mnóstwo wyrzeczeń. Paliwem dla organizmu jest właściwa dieta oraz odpowiednio rozłożony bilans kaloryczny. Nie wolno zapominać o nawodnieniu i suplementacji. To ważne elementy przed, jak i po biegu. Należy pamiętać o konsultacji z dietetykiem oraz współpracy z trenerem, który pomoże dobrać strategię i taktykę biegu. I, oczywiście, o regeneracji.

Sportowcy z najwyższej półki wiedzą, jak duże znaczenie ma odpoczynek po zawodach. Wiąże się to ze specyficznymi zabiegami z odnowy biologicznej, takimi jak: masaż, drenaż, sauna, kinesiotaping czy krioterapia. Dopiero połączenie tych wszystkich cegiełek w jedną całość daje pełen sukces. Tak jak w puzzlach, brak jednego z elementów może uniemożliwić realizację celu. I żeby to wszystko nie wydawało się takie skomplikowane, na zakończenie dodam, że talent jest ważny, ale upór ważniejszy.

ilona-ozimek
Nasz ekspert: Ilona Ozimek – wkwalifikowana fizjoterapeutka, masażystka i trener personalny w Gravitan Health and Sport Clubs.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przetrenowanie: jakie może mieć skutki?
Sklep Z Militariami: co ma do zaoferowania?
Rolki Dziecięce: jakie wybrać?
Taniec: rodzaje i korzyści
Ból Stawu: jak trenować z chorymi stawami
Trening Sportowy: jak się przygotować?