Dlaczego warto biegać?

Dlaczego warto biegać?

Nie wymaga karnetu ani drogiego sprzętu – jedyne, czego potrzebujemy, to wygodne buty i trochę przestrzeni. Jogging, czyli bieganie, to jeden z najprostszych, a jednocześnie najzdrowszych sportów, jakie znamy. To dlaczego tak wiele z nas nie może zmotywować się do tego, by wyciągnąć z szafy adidasy i wybrać się na przebieżkę po okolicy?

Dlaczego ciężko nam się zmotywować do regularnego biegania?

Część z nas pewnie kojarzy bieganie z nieludzkim wysiłkiem, który znoszą tylko najwytrwalsi. Owszem, nie jest to niedzielny spacer po parku i nasze pierwsze próby mogą być nieco zniechęcające. Jeśli jednak odpowiednio się do tego zabierzemy, każdy następny trening będzie sprawiał nam coraz więcej przyjemności.

Innym problemem – szczególnie dla osób mieszkających w centrach dużych miast – może być przekonanie o braku odpowiedniego miejsca do joggingu. Nie każdy czuje się komfortowo, biegając między ludźmi po ruchliwej ulicy. Nie da się też ukryć, że spaliny samochodowe nie są idealnym prezentem dla naszych płuc. Może więc połączyć dwa treningi i do najbliższego parku czy innego, bardziej odosobnionego miejsca dojechać rowerem? Bo jeśli posiadasz samochód, to brak miejsca do biegania w pobliżu mieszkania nie jest żadną wymówką!

Lista korzyści joggingu

  • Jogging dotlenia organizm oraz obniża ciśnienie, co w rezultacie wzmacnia serce i układ krążenia – a to oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.
  • Bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i niektóre nowotwory.
  • Regularne bieganie wzmacnia wszystkie główne grupy mięśni i poprawia kondycję kości, a tym samym zapobiega występowaniu osteoporozy.
  • Jogging wzmacnia system immunologiczny, dzięki czemu biegacze rzadziej chorują, a infekcje znoszą znacznie lepiej, niż osoby nieaktywne fizycznie.
  • Bieganie jest świetną kuracją odchudzającą – polepsza metabolizm, poprawia gospodarkę hormonalną i przyspiesza spalanie tłuszczu.
  • Jogging jest też świetną ucieczką – w przenośni i dosłownie – od codziennych problemów oraz „polepszaczem” samopoczucia – długotrwały wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Uwaga: osoby cierpiące na choroby serca (choroba niedokrwienna, zaburzenia rytmu serca, powiększone serce), nadciśnienie tętnicze, kłębuszkowe zapalenie nerek, nadmierną otyłość i cukrzycę przed rozpoczęciem joggingu powinny skonsultować się z lekarzem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Trening Sportowy: jak się przygotować?
Fat Burning: jak wytańczyć kalorie?
W jaki sposób Białko Konopne wpływa na rozwój i regenerację masy mięśniowej
Ćwiczenia W Wodzie: modelowanie sylwetki
Trening: jak go urozmaicić?