Stretching – sposób na relaks w wersji fit

Natalia Fijał

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Sport i fitness

Stretching – sposób na relaks w wersji fit

Po ciężkim treningu najchętniej poszedłbyś spać? Zapomnij o tym! Twoim mięśniom potrzeba stretchingu. Dowiedz się dlaczego rozciąganie jest tak istotne, że prowadzi się nawet całe zajęcia jemu poświęcone. 

Stretching to nic innego jak po prostu rozciąganie mięśni. Aby zapobiec bólowi, urazom i kontuzjom, powinno się je wykonywać po każdym treningu. Rozciąganie zapewnia też lepszy wygląd ciału, a także poprawia nasze samopoczucie po ćwiczeniach. Co jeszcze trzeba wiedzieć o stretchingu?


Jak wygląda trening rozciągający?

Zacznijmy od tego, że krótki stretching powinien być końcową fazą każdego innego treningu. Podczas takich ćwiczeń rozciągających mamy za zadanie uspokoić nasze tętno, wyciszyć się i zrelaksować, pozwalając też odpocząć naszym mięśniom po wyczerpującym treningu. Dłuższy stretching, który traktowany jest niekiedy w klubach fitness jako oddzielna kategoria treningu, to natomiast trwający do godziny zestaw ćwiczeń polegających na naprzemiennym napinaniu i rozciąganiu mięśni, wykonywany pod okiem instruktora, do spokojnej, nastrojowej muzyki. Taki trening ma służyć szczególnie tym osobom, które podczas zajęć chcą postawić na przyjemny odpoczynek dla mięśni i relaks po całym dniu. Zajęcia najczęściej odbywają się bowiem wieczorem w lekko przyciemnionej sali.


Korzyści płynące z rozciągania mięśni

Najważniejsze podczas stretchingu jest jego prawidłowe wykonywanie. Niewłaściwe ruchy mogą bowiem nie wyjść nam na zdrowie (a już szczególnie naszemu kręgosłupowi). Jeśli jednak stretching wykonamy poprawnie, możemy wynieść z niego następujące korzyści:

zmniejszymy napięcie mięśniowe,

polepszymy ukrwienie mięśni,

polepszymy elastyczność mięśni,

wzmocnimy ścięgna,

zwiększymy swój zakres ruchu,

zapobiegniemy przykurczom i skurczom,

poprawimy naszą siłę i szybkość,

polepszymy naszą odporność na urazy fizyczne,

zwiększymy swoją tolerancję na ból,

przyśpieszymy metabolizm,

uszlachetnimy nasze gesty oraz sposób chodzenia,

poprawimy ogólny wygląd naszego ciała,

zrelaksujemy się i wyciszymy.


Czy stretching jest dla mnie?

„Pełnometrażowy” stretching, choć jest bardzo przydatny dla ciała i ducha i polecany niemal wszystkim, nie jest jednak treningiem, który pozwoli nam spalić wiele kalorii. Jeśli więc zależy Ci na energetycznych zajęciach fitness, podczas których dużo spalisz, wybierz się na inny trening. Pomocna w spaleniu dużej ilości kalorii będzie chociażby modna ostatnio zumba, o której przeczytasz tutaj lub fat burning, o którym więcej dowiesz się tu. Jednak nawet podczas uprawiania innych rodzajów treningu, od czasu do czasu, warto wybrać się na zajęcia stretchingu i po prostu się zrelaksować.

 

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda szybki trening rozciągający mięśnie

 

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.08/5 (25 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

s
s
s
s
s

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Stretching – sposób na relaks w wersji fit :