Smartphone na siłowni?

beeagirl

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Sport i fitness

Smartphone na siłowni?

Widok osób, które ćwiczą na siłowni, przeglądając czasopisma, czy słuchając muzyki nie dziwi. Od czasu, gdy smartphony stały się popularne, również one pomagają "zabić czas" na rowerze, czy maszynie eliptycznej. Jak wpływają na intensywność treningu?

 

Technologia pomaga, ale ...  

W zależności od tego jak używamy telefonu, może on wpływać korzystnie i niekorzystnie na jakość treningu. Badania przeprowadzone przez doktora Gaba Sandersa z Kent State University w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że słuchanie muzyki z telefonu komórkowego powoduje, że chodzimy i biegamy szybciej. Natomiast, gdy robimy cokolwiek innego, na przykład czytamy lub piszemy wiadomości czy prowadzimy rozmowę, przestajemy skupiać się na ćwiczeniu. W związku z tym spada tempo biegu i nie zwracamy uwagi na prawidłową postawę ciała.  

W czasie treningu na rowerze stacjonarnym czy niektórych maszynach eliptycznych nasze ręce są wolne. Entuzjaści smartphonów wykorzystują ten czas na przeglądanie stron internetowych lub korzystanie z różnych aplikacji. Jak wynika z kolejnych badań przeprowadzonych m.in. przez doktora Sandersa, takie zachowanie obniża intensywność i jakość treningu. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń na bieżni, dzieje się tak z powodu rozproszenia uwagi.   

Technologia niewątpliwie umila nam życie. Jednak z powodu dezorientacji w czasie wykonywania jakiejś czynności i na przykład oglądania filmu, niewielu z nas może pochwalić się tak zwaną "podzielnością uwagi". Większość ludzi rozprasza się, w wyniku czego wykonuje wspomnianą czynność gorzej lub bardziej mechanicznie. Doskonałym przykładem jest spożywanie posiłków przed ekranem telewizora lub komputera. Nie patrzymy wówczas na talerz, a mózg nie rejestruje w pełni jaką porcję jedzenia spożywamy. Prowadzi to do sięgania po dokładkę lub dojadania po krótkim czasie od posiłku.  

 

Skup się na tym, co ważne  

O ile korzystanie z różnych aplikacji na smartphony może pomóc nam w osiąganiu treningowych i dietetycznych celów, o tyle używanie telefonów w czasie treningu na siłowni może niekorzystnie wpływać na jakość treningu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest traktowanie ich jako odtwarzaczy ulubionej muzyki, co wspomaga chęć i motywację, a także pozwala ćwiczyć w przyjemnej atmosferze. Jeśli natomiast trudno ci się powstrzymać od korzystania z internetu i aplikacji, zostaw telefon w szatni. W ten sposób w pełni wykorzystasz przeznaczony na trening czas, a twoje osiągnięcia i kondycja będą się poprawiały.

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.63/5 (9 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Smartphone na siłowni?: