Kettlebells, czyli rzeźbienie sylwetki… kulami armatnimi

Kettlebells, czyli rzeźbienie sylwetki… kulami armatnimi

Kettlebells, to angielska nazwa przyrządu do ćwiczeń znanego już w starożytności, jednak sukcesywnie popularyzowanego dopiero od XVIII wieku. Choć nie wiadomo, gdzie dokładnie zostały wynalezione, ich „narodowość” zwykło się określać jako rosyjską. Wszystko przez to, że używane były przez tamtejszą armię do zwiększania siły.

Początkowo, girie, jak nazywają kettlebells Rosjanie, służyły jedynie do ćwiczeń wojskowych, jednak, z biegiem lat, stały się tak popularne, że zyskały w Rosji miano sportu. Pod koniec XX stulecia trafiły natomiast do Stanów Zjednoczonych, gdzie spopularyzowano je tak, że ich sława obiegła niemal cały świat fitness. Dziś kettlebells są utożsamiane z jednym z najskuteczniejszych treningów, który pozwala ćwiczyć często nieużywane mięśnie. W czym tkwi tajemnica tych przypominających kule armatnie ciężarów? Przekonajmy się.

Trening globalny

Ćwiczenia z użyciem kettlebells, to nastawiony na wiele efektów trening siłowy, który wzmacnia siłę i wytrzymałość oraz modeluje sylwetkę i spala tłuszcz. Do treningu używa się lekko zaokrąglonych ciężarków z uchwytem o różnej wadze. Choć pierwotnie rosyjskie ciężarki liczyły od 4 po 56 kg, to dzisiaj, do treningu siłowego najczęściej wybiera się „kule” o masie 12 lub 16 kg.

W trakcie ćwiczeń „z ketlami”, do pracy angażujemy niemal wszystkie, często nieużywane podczas innych treningów mięśnie, dlatego też kettlebells nazywa się również treningiem globalnym. Podstawowym ruchem podczas ćwiczeń jest natomiast tzw. „swing”, czyli ruch wahadłowy odważnika, który można przeprowadzać w różnych pozycjach ciała. Ćwiczenia z kettlebells można też podzielić na dwa typy – zamachowe, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, np. podczas przyśpieszania metabolizmu oraz wzmacniające mięśnie, które wspomagają lepszą wytrzymałość i zwiększają siłę organizmu.

Diabeł tkwi w szczegółach

Można by zapytać, w czym, oprócz wagi, kettlebells różnią się od tradycyjnych hantli, czy sztangi, dobrze znanych z siłowni. Cały ich sekret tkwi w przesunięciu ich ciężaru poniżej uchwytu tak, że masa odważnika cały czas uciska mięśnie przedramienia. Wspomniana budowa ciężarków skutkuje tym, że trudniej je kontrolować, a ćwiczenia wymagają więcej wysiłku, co zwiększa ilość spalanych kalorii. Poza tym, kettlebells do pracy angażują cały konglomerat mięśni, których często nie ćwiczy się podczas innych treningów.

Po pierwsze: ostrożnie

Przystępując do treningu z kettlebells, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie jest konieczne do zachowania zdrowia i uzyskania satysfakcjonujących efektów. O czym konkretnie należy pamiętać?

Po pierwsze, treningu nigdy nie należy zaczynać bez uprzedniej rozgrzewki! Aby podnosić rosyjskie odważniki, najpierw trzeba do tego przygotować mięśnie. Kolejnym ważnym elementem bezpiecznego treningu z kettlebells jest także prawidłowy, głęboki oddech. Podczas ćwiczeń, powietrze do płuc nabiera się podczas napinania mięśni brzucha, a wypuszcza już po wysiłku. I najważniejsze – podczas treningu z odważnikami, trzeba zachować rozwagę i nie szarżować. W ćwiczeniu z kettlebells najważniejsza jest technika. Zamiast więc porywać się na największy ciężar odważnika, lepiej skupić się na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń, aby później nie tracić cennego czasu na leczenie kontuzji.

Kettlebells – tylko dla wybranych?

Ćwiczenia z użyciem rosyjskich odważników polecane są osobom, u których nie występują zdrowotne przeciwwskazania do podnoszenia ciężarów zdiagnozowane przez lekarza. Choć może to sugerować, że w przypadku powszechnych skrzywień kręgosłupa wstępujących w polskim społeczeństwie, kettlebells przeznaczone są jedynie dla nielicznych, trenerzy nie widzą przeszkód w ćwiczeniach z nawet w przypadku problemów z kręgosłupem, o ile wykonuje się je prawidłowo, pod opieką specjalisty. Mimo sporej wagi, kettlebells polecane są także kobietom, jako sposób na skuteczne rzeźbienie sylwetki.

Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają podstawowe ćwiczenia z użyciem kettlebells.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wycieczka Rowerowa: jak uniknąć ewentualnych kontuzji?
Kółka Gimnastyczne: prosty przyrząd, wielofunkcyjne zastosowanie
Sauna Fińska Czy Parowa: jak z niej korzystać?
Godziny Treningów: jaka jest najlepsza pora?
Trening Sportowy: jak się przygotować?
Sportowy Strój Kąpielowy: jak go wybrać?