Maszyna Smitha – urządzenie do kompleksowego treningu całego ciała

Maszyna Smitha – urządzenie do kompleksowego treningu całego ciała

Jedną z głównych zalet suwnicy jest możliwość przeprowadzenia treningu bez obecności trenera asekurującego. Podczas ćwiczeń możemy w każdej chwili odłożyć sztangę na jeden z zaczepów umieszczonych na maszynie. Treningi na suwnicy są bezpieczne, mogą jej używać osoby po przebytych kontuzjach oraz ludzie niepełnosprawni.

Jeśli jesteśmy w pełni sprawni fizycznie, bez żadnych problemów zdrowotnych, to powinniśmy jednak traktować maszynę Smitha jedynie jako dodatek do treningu, a nie jego podstawę. Na suwnicy mogą trenować zarówno osoby zaawansowane, jak i początkujące. Ćwiczenia na suwnicy wzmacniają i rzeźbią mięśnie klatki piersiowej, pleców, ramion, barków, nóg. Na tym sprzęcie można więc przeprowadzić kompleksowy trening całego ciała.

 Najpopularniejsze ćwiczenia na maszynie Smitha

Suwnica smitha to urządzenie, przy pomocy którego można się nauczyć prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, co jest ważne w przypadku osób niedoświadczonych.

Do najpopularniejszych ćwiczeń na suwnicy należą: przysiady ze sztangą, podciąganie w wyporze, wyciskanie sztangi, wiosłowanie, martwy ciąg, przyciąganie sztangi do klatki piersiowej, wyciskanie sztangi w pozycji siedzącej, podciąganie sztangi tyłem.

Przysiady ze sztangą doskonale sprawdzają się w treningu nóg, angażują do pracy mięśnie ud i pośladków. Podciąganie w wyporze (w zwisie) to bardzo proste ćwiczenie pomagające trenować biceps i mięśnie pleców. Wyciskanie sztangi to najlepsze ćwiczenie na maszynie Smitha na wyrzeźbienie mięśni klatki piersiowej. Angażuje do pracy również biceps i triceps.

Wady maszyny Smitha

Do wad treningów na suwnicy można zaliczyć długie ustawianie urządzenia do własnych potrzeb oraz ryzyko urazu przy braku odpowiedniej wiedzy dotyczącej korzystania z maszyny. Wadą tego urządzenia jest również mniejsza skuteczność treningu w porównaniu z treningami na wolnych ciężarach.

Treningi na suwnicy nie rozwijają też mięśni stabilizujących, m.in. mięśni prostych brzucha i prostowników grzbietu. Ruchy wykonywane w trakcie ćwiczeń na suwnicy nie są do końca naturalne, mogą więc szkodzić plecom i stawom.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE