Dieta ketogeniczna u sportowców

Dieta ketogeniczna u sportowców

 Dieta ketogeniczna, inaczej ketogenna, to nic innego jak dieta uboga w węglowodany. Prowadzimy ją najczęściej w celu zredukowania ilości ciążącej nam tkanki tłuszczowej.

Mniej węglowodanów, więcej tłuszczu

Przy małej podaży węglowodanów, organizm czerpie energię z ciał ketonowych, powstających w procesie metabolizmu kwasów tłuszczowych. Przynosi to widoczne i satysfakcjonujące efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Dietę ketogeniczną chętnie stosują sportowcy.

Odwracamy proporcje

By rozpocząć dietę ketogeniczną, należy stopniowo schodzić z węglowodanów, jednocześnie zastępując je wartościowymi tłuszczami (oleje roślinne, awokado, tłuste ryby, wysokiej jakości mięso, jaja, orzechy, nasiona). Celem jest czerpanie 80-90% energii z tłuszczu, a 10-20% z węglowodanów i białek. Konkretnie oznacza to, że dziennie spożywamy nie więcej niż 50 g węglowodanów.

Węglowodanowe powroty

W sporcie dobrze znana i praktykowana jest modyfikacja diety ketogenicznej. Wersja przewidziana dla osób aktywnych to CKD – cykliczna dieta ketogeniczna, która zakłada powrót do jedzenia węglowodanów na 1-2 dni w tygodniowych lub dwutygodniowych odstępach czasu. Taki zastrzyk węglowodanów pozwala na wykonywanie ćwiczeń cardio i przebrnięcie przez intensywny trening wytrzymałościowy lub nieco trudniejszy trening siłowy. Niestety okresy z ubogą podażą węglowodanów mogą wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, takich jak osłabienie, senność, a nawet wymioty, biegunki czy uciążliwe bóle głowy. Dieta niskowęglowodanowa powinna być prowadzona z rozsądkiem i tylko do czasu, w którym osiągniemy założony rezultat. W trakcie warto rozważyć jak możemy wspomóc organizm wypoczynkiem i suplementacją.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Snowboarding: wady i zalety
Morsowanie: jak zacząć?
Freeride: dobieramy narty
Nawadnianie Organizmu: zachowaj równowagę wodno-elektrolitową
Dieta Dr. Dąbrowskiej: czy jest dla ciebie?
Trening Sportowy: jak się przygotować?