Jak przygotować swój rower na jesień?

Jak przygotować swój rower na jesień?

W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować rower na jesień i o czym musisz pamiętać, żeby dobrze Ci się jeździło o każdej porze roku.

Rower jesienią – o czym należy pamiętać?

Jazda rowerem to nie tylko jedna z wielu form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu: rower to również jeden z popularniejszych środków transportu. Jednak większość osób, które na co dzień jeżdżą nim do pracy czy szkoły, jesienią chowa ten pojazd w piwnicy lub składziku i przesiada się w samochód lub korzysta z komunikacji miejskiej. Dla tych osób mamy dobrą wiadomość: jeżeli przygotujemy się odpowiednio wcześnie na przyjście jesieni, jazda o tej porze roku może być równie przyjemna, co jazda wiosną.

Oświetlenie: dobre lampki rowerowe to podstawa!

To absolutna podstawa. Jesienią szybciej robi się ciemno, dlatego musimy pamiętać o tym, żeby zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Nasz rower obowiązkowo powinien być wyposażony w jedno światło przednie (białe) i dwa tylne, z których jedno będzie pozycyjne, a drugie odblaskowe. Światło odblaskowe nie jest wymagane przez prawo, ale lepiej je mieć – zwłaszcza jesienią, kiedy szybko zapada zmrok. Dzięki niemu nasz rower jest bardziej widoczny również w zachmurzony dzień. Przy zakupie świateł pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, czy są one wodoodporne i czy nie mają wystawionych na działanie warunków atmosferycznych metalowych części (podczas częstych deszczów lampka może nam po prostu zardzewieć).

Rowery, które uczestniczą w ruchu drogowym, są zobligowane przez przepisy do posiadania świateł tylnych i przednich. Lampka przednia musi być biała lub żółta, a także świecić ciągłym lub migającym światłem – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl. – Jeżeli zaś chodzi o światła tylne, to muszą być one czerwone. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w światła odblaskowe, dzięki którym nawet w pochmurny dzień będziemy widoczni na drodze. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

rower jesienią

Błotniki rowerowe – obowiązkowe jesienią!

Wspominaliśmy wyżej o błocie, które dość często pojawia się jesienią – właśnie z tego powodu lepiej zainwestować w błotniki. O ile latem błotniki rzadziej się nie przydają,  to jesienią i wiosną okazują się bardzo przydatnymi akcesoriami rowerowymi. Radzimy zamontować błotniki zarówno z przodu, jak i z tyłu. Polecamy wybrać takie, które zakrywają jak największą część koła – dzięki temu, gdy przypadkowo wjedziemy w kałużę, unikniemy dwóch pasków błota na naszej kurtce.

Hamulce do roweru

Każdy rowerzysta powinien regularnie sprawdzać stan hamulców w swoim rowerze – jeżeli zostawiamy rower przypięty na zewnątrz, to są one bardzo narażone na rdzewienie i inne zniszczenia. Dodatkowo radzimy smarować je regularnie, niezależnie od pory roku, specjalnymi olejkami lub smarem. Pamiętajmy, że jeżeli mamy wątpliwości co do stanu swoich hamulców, to nie wsiadajmy na rower – udajmy się do serwisu w celu upewnienia się, że można nim bezpiecznie jeździć. Jest to bardzo ważne zwłaszcza jesienią, gdy przyczepność na drodze jest mniejsza, a hamulce szybciej się zużywają.

Prawo wymaga od nas, rowerzystów, żeby nasz pojazd miał przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec – mówi specjalista z serwisu rowerystylowe.pl. – Jeżeli będziemy jeździć z niedziałającymi hamulcami, możemy narazić siebie nie tylko na wypadek, ale również na mandat.

Przygotowanie roweru na zimę

Wiemy już, jak przygotować rower na jesień. Jeżeli chodzi o przygotowanie roweru na zimę, to do tych rad, które dotyczą jesieni, możemy dorzucić tylko kilka propozycji, takich jak regularne czyszczenie roweru, dobór odpowiednich opon rowerowych czy właściwe przechowywanie roweru.

Jeżeli zastosujemy się do tych kilku porad, nasz rower powinien bez problemu przetrwać jesień i zimę. Pamiętajmy jednak, żeby dbać nie tylko o swój pojazd, ale również o siebie. Zainwestujmy w pelerynę przeciwdeszczową (są na rynku specjalne peleryny rowerowe), a także koszyk lub bagażnik, na którym będziemy mogli przewozić swoje rzeczy – w razie deszczu będzie można przykryć je na przykład reklamówką. Bezwzględnie pamiętajmy o światłach, również tych odblaskowych, a także o błotnikach i hamulcach. W ten sposób  mamy gwarancję, że jazda rowerem jesienią będzie nie tylko bezpieczna, ale także znacznie przyjemniejsza.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Pilates: co warto wiedzieć?
Kontuzje W Sporcie: jak je leczyć?
Siłownia Czy Fitness: co wybrać?
Batony Proteinowe: kiedy po nie sięgać?
Trening Abt: na czym polega?