Boxing joga, czyli idealny związek przeciwieństw

Boxing joga, czyli idealny związek przeciwieństw

Joga już od wielu lat nie traci na popularności, na co wskazuje różnorodność jej odmian czy coraz większa liczba dostępnych na rynku specjalnych sprzętów czy ubrań przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju ćwiczeń. Ze względu na to, że staje się ona tak powszechna, firma Zalando przygotowała dla miłośniczek i adeptek jogi konkurs – wykonaj jedną z dziesięciu prezentowanych pozycji, zrób zdjęcie i wrzucić je na Instagram. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: https://www.zalando.pl/joga-pozycje.

„Joga dla twardzieli”

Boks i kickboxing kojarzą się zazwyczaj z siłą, joga – ze spokojem, równowagą ciała i umysłu. Czy naprawdę da się połączyć te dwa przeciwieństwa? Ci, którzy choć raz zetknęli się z koncepcją yin i yang, znają już odpowiedź.

Nawiązanie do yin i yang nie jest tutaj przypadkowe. Ta znana już od czasów antycznych koncepcja zakłada, że wszystkie siły we wszechświecie składają się z pary pierwiastków sobie przeciwnych, lecz współzależnych, wzajemnie się uzupełniających, tak jak noc i dzień, woda i ogień, siła i uległość. Na tym samym założeniu opiera się Boxing Joga.

Jest to zestaw ćwiczeń łączący wybrane asany – tradycyjne pozy charakterystyczne dla jogi – z elementami boksu. Przeznaczona jest zarówno dla osób uprawiających do tej pory boks lub kickboxing, chcących dodatkowo porozciągać mięśnie, jednocześnie wyciszając umysł, jak i dla adeptów energiczniejszych odmian jogi.

Ze względu na to, że jego staje się tak powszechna, firma Zalando przygotowała dla miłośniczek i adeptek jogi konkurs – wykonaj jedną z dziesięciu prezentowanych pozycji, zrób zdjęcie i wrzucić je na Instagram. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: https://www.zalando.pl/joga-pozycje.

Początki nowego trendu

W 2011 roku w Londynie brytyjski trener boksu Matt Garcia i instruktorka fitness Kajza Ekberg nawiązali współpracę, tworząc w rezultacie kolejną odmianę jogi. Zaczęło się od Garcii – właśnie otworzył nową salę gimnastyczną i szukał sposobu, by poprawić swą giętkość i możliwie zredukować liczbę kontuzji. Podczas śniadania w lokalnej kawiarence poznał Kajzę Ekberg, którą zainteresowała przedstawiona przez niego idea „jogi dla bokserów”. Tak zaczęła się ich wspólna praca. Razem wybrali kilka asan, które wzmacniają i rozciągają ciało, i włączyli je do treningu bokserskiego. Celem obojga było zachęcenie adeptów boksu do z pozoru delikatnych zajęć jogi, dlatego jako slogan reklamowy wybrali hasło „Yoga for Tough Guys” („Joga dla twardzieli”). Nowy zestaw ćwiczeń miał pomóc bokserom poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, techniki oddychania, postawę oraz przezwyciężyć bariery fizyczne i psychiczne.

Pomysł okazał się trafiony. Boxing Joga zaczęła rozprzestrzeniać się po całym świecie, zdobywając zainteresowanie i uczestników zajęć, i mediów. Do tego stopnia, że wkrótce Garcia i Ekberg powołali The Boxing Yoga Coaches Association, organizację skupiającą trenerów prowadzących zajęcia z nowej odmiany jogi w najróżniejszych krajach, w tym w Izraelu, Holandii, Irlandii czy USA.

Jak wyglądają zajęcia Boxing Jogi?

Boxing Joga to mieszanka elementów jogi i boksu. Zajęcia rozpoczynają się delikatną rozgrzewką, po której następuje kombinacja: w jednej chwili ćwiczysz uderzenie, by za chwilę przejść do pozycji „powitanie słońca”, po której ponownie następują powolne uderzenia pięścią w różnych kierunkach. To tylko przykład, ale idealnie obrazuje to, czego możemy się spodziewać na zajęciach. Sekwencje asan płynnie przechodzą w doskonalenie technik bokserskich i ćwiczenie własnej wytrzymałości, również psychicznej. Niektórzy adepci przynoszą na zajęcia rękawice bokserskie, choć nie jest to konieczne.

Boxing Joga nie jest przeznaczona tylko dla bokserów. Trenerzy podkreślają, że wprawdzie uczy ona podstawowych technik bokserskich, prawidłowej postawy i uderzeń, skierowana jest jednak do wszystkich, którzy chcą popracować nad swoimi mięśniami, kondycją i wytrzymałością.

Zalety połączenia boksu z jogą

Poprawa skupienia, zwiększona wytrzymałość, więcej energii, prawidłowe techniki oddychania, lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa i równowaga ciała i umysłu – to podstawowe korzyści płynące z praktykowania Boxing Jogi. W dalszej kolejności sportowcy trenujący Boxing Jogę wymieniają krótszy okres wracania do zdrowia i kondycji po kontuzji, a nawet zmniejszenie ryzyka obrażeń.

Jeśli preferujesz dynamiczniejsze odmiany jogi niż jej klasyczna wersja, lubisz eksperymentować i podejmować nowe wyzwania albo trenowałaś do tej pory boks i chciałabyś go nieco „utemperować”, uzupełnić o pierwiastek zen, to koniecznie powinnaś spróbować Boxing Jogi. Choćby raz.

A R T Y K U Ł P A R T N E R A

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dbanie O Rower: przygotuj go na jesień
Kontuzje: jak ich skutecznie unikać?
Marsz Jako Trening: metoda na utratę kalorii
Buty Sportowe: jak wybrać idealne?
Rower: jak go tanio odnowić?
Buty Biegowe: zapewnij sobie stabilizację i amortyzację