Joga – dla tych, którzy chcą żyć pełniej

Joga – dla tych, którzy chcą żyć pełniej

Joga, jako remedium na dotychczasowe życiowe bolączki, wydaje się dość atrakcyjna. Ale to nie tak, że kiedy my będziemy siedzieli spokojnie w pozycji lotosu, nasze problemy same znikną z tego świata. Joga ma nam pomóc w radzeniu sobie z nimi, uczy świadomości i kontroli nad emocjami. A przede wszystkim pozwala nam poczuć się lepiej w sferze fizycznej.

Joga na zdrowie

Joga działa na nasz organizm całościowo, ponieważ pozwala na poprawę pracy wszystkich narządów, stymuluje układ hormonalny oraz nerwowy, a także prowadzi do duchowego i umysłowego samodoskonalenia się. Na Zachodzie najbardziej rozpowszechniona jest hatha-joga, jedna z tradycji, w których kładzie się wyjątkowy nacisk na praktyki fizyczne. Ćwiczenia polegają tutaj na naśladowaniu pozycji zwanych asanami. W zależności od pozycji, w jakiej akurat znajduje się ciało, rozciągamy lub naprężamy mięśnie, co pozwala na osiągnięcie albo stanu relaksacji albo przyśpiesza przepływ krwi.

Jak działa?

Z tego względu, wielu pozytywów płynących z praktykowania jogi, mogą zaznać osoby z za niskim lub za wysokim ciśnieniem krwi. Ćwiczenia regulują jej przepływ w organizmie, a to sprawia, że wszystkie organy i tkanki są lepiej ukrwione i odżywione, w tym także nasze serce. Przyśpiesza przemiana materii, wydajniej pracuje układ trawienny, a szybciej przepływająca krew ułatwia pozbycie się z organizmu toksyn.

Joga opiera się na głębokim i świadomym oddychaniu. Ćwicząc uczymy się oddychać nosem i przeponą. Zwiększa się wydolność płuc, a cały organizm jest dzięki temu lepiej dotleniony. W ten sposób lepiej wykorzystujemy energię z pożywienia i jesteśmy bardziej żywotni. Mięśnie zostają uwolnione od napięcia, zdecydowanie polepsza się praca mózgu. Dzięki asanom zyskujemy równowagę wewnętrzną – pozbywamy się złych emocji i poprawiamy koncentrację. Udaje nam się pozbyć zdenerwowania.

Joga poprawia naszą sprawność fizyczną. Poprzez ćwiczenia, jesteśmy bardziej rozciągnięci i elastyczni, zwiększa się ruchomość stawów. Możemy z pewnością mówić o terapeutycznym i przeciwbólowym działaniu jogi.

Dla kogo?

Zapoznać z jogą powinny się osoby, które: mają siedzący tryb życia, są narażone na stres, narzekają na bóle kręgosłupa i migreny, chorują na nadciśnienie, walczą z nadwagą, chcą poprawić wygląd i chorują na cukrzycę typu II. Jogę może praktykować każdy bez względu na wiek. Przeciwwskazaniem jest jedynie osteoporoza i niektóre schorzenia kręgosłupa. Także kobiety podczas miesiączki nie mogą wykonywać niektórych asanów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ćwiczenia W Domu: Czym i jak skutecznie trenować?
Rozgrzewka: kluczowa przed każdym treningiem
Szczupłe Ramiona: poznaj pomocne ćwiczenia
Mięśnie Core: jak poprawić swoją posturę?
Aplikacje Sportowe: pomagają czy przeszkadzają?
Ból Stawu: jak trenować z chorymi stawami