Jak bezstresowo spędzić święta?

Jak bezstresowo spędzić święta?

Część osób już nie może doczekać się Wielkanocy – czekają ich: kilka dni wolnego, pyszne, domowe jedzenie i miłe chwile spędzone w rodzinnym gronie. To prawdopodobnie osoby, które Wielkanocy nie organizują u siebie – ich porządki świąteczne nie staną się więc tylko historią w Niedzielę Wielkanocną, a jeśli stwierdzą, że wyrobiły już normę godzin spędzonych z rodziną, w każdej chwili mogą wrócić do zacisza swojego domu.

Druga część osób – czyli ci, dzięki którym pierwszą grupę czeka kilka dni wytchnienia – nie ma tyle szczęścia. Już tydzień przed świętami zaczynają się pierwsze porządki, zakupy, poszukiwanie przepisów na ciasta. Potem nadchodzą same święta, czyli dwa dni bez chwili wytchnienia. A kiedy i święta się skończą, okazuje się, że nasz dom wygląda tak, jak przed rozpoczęciem wielkich porządków. Jak w tym wszystkim nie zwariować i spędzić święta w przyjemnej atmosferze? Oto nasze propozycje!

Nie bierz wszystkiego na swoją głowę

Wiemy, że nie w każdym domu podział obowiązków jest sprawiedliwy i czasem wolimy zrobić wszystko sami, zamiast denerwować się, czekając na pomoc ze strony domowników. To jednak nie jest rozwiązanie, jakie powinniśmy akceptować – po kilku dniach prac domowych będziemy tak wykończeni, że na pewno nie będziemy wspominać świąt pozytywnie. Dlatego zmobilizujmy do prac domowych także partnera i dzieci – dzięki temu, z przykrego obowiązku, przygotowania staną się okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Podziel wydatki na całą rodzinę

Organizowanie świąt wymaga nie tylko zasobów czasowych, ale i finansowych. Dlatego najlepiej umówić się z pozostałymi członkami rodziny tak, by każdy przyniósł coś od siebie – jedna osoba może być odpowiedzialna np. za wędliny, inna za ciasta. W ten sposób nasze jednorazowe wydatki nie będą tak duże i nie będziemy martwić się o to, co będzie po świętach.

Zapewnij dzieciom rozrywkę

Świetnym sposobem na zapewnienie dzieciom zabawy, dzięki której nie będą nudzić się na rodzinnym spotkaniu, jest ukrycie w domu lub ogrodzie (jeśli pogoda na to pozwala) małych niespodzianek – np. czekoladowych jajek. To gwarancja tego, że nikt nie wróci do domu niezadowolony!

Pozwól sobie na chwilę odpoczynku

Jeśli cały czas będziemy biegać jak w ukropie, ominie nas cała magia świąt. Od czasu do czasu po prostu usiądźmy i napijmy się filiżanki herbaty, a w Wielkanoc spędźmy jak najwięcej czasu z rodziną, a nie na trasie kuchnia – pokój gościnny.

Nie przejmuj się niepowodzeniami

Nie wszystko zawsze idzie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy – w ostatniej chwili okaże się, że czegoś nie kupiliśmy albo że któraś z potraw nie wygląda tak, jak obiecywał to przepis. To nic! Nikt nie wymaga od nas tego, byśmy byli perfekcyjni w każdej kwestii. Nie wypominajmy sobie w kółko swoich niepowodzeń – inni na pewno ich nawet nie zauważą.

Zadbaj o atmosferę

W przypadku większych spotkań rodzinnych, planowanie świąt wymaga pewnych zdolności strategicznych: kto nie powinien siedzieć koło kogo albo jakich tematów rozmów należy unikać? Odpowiednie planowanie jest podstawą sukcesu – dzięki sprowadzaniu konwersacji na odpowiednie tory zapobiegniesz rodzinnym kłótniom, a jeśli każdy poczuje się dowartościowany – porozmawiasz z nim osobiście, zainteresujesz się jego problemami – atmosfera na pewno będzie niezapomniana.

Plany, plany i jeszcze raz plany

Odpowiedni plan przygotowany przed świętami sprawi, że nie tylko nic nas nie zaskoczy, ale i nie wydamy niepotrzebnych pieniędzy. Chyba wszyscy mamy w pamięci te ilości jedzenia zostające po świętach, którymi moglibyśmy wykarmić przynajmniej jeszcze jedną rodzinę. Może tym razem warto zrezygnować z jednego ciasta, a zamiast tego kupić owoce, z których zawsze można zrobić deserową sałatkę? Planowanie prac domowych pozwoli nam także zaoszczędzić mnóstwo czasu i paniki, że nie zdążymy z umyciem okien czy wypraniem firanek przed przyjazdem rodziny.

Najważniejsze: ciesz się świętami!

Pamiętaj: nie martw się dzisiaj tym, czy możesz martwić się jutro. Nie myśl o tym, co będzie po świętach – nie patrz na poplamiony obrus czy góry naczyń do umycia. Ciesz się czasem spędzonym z rodziną, wspólnym spacerem po śniadaniu wielkanocnym czy rewelacyjnym sernikiem przygotowanym przez teściową. Pozwól, by inni Ci pomogli i nie zwracaj uwagi na to, co nie wyszło. Za parę dni – nie mówiąc już nawet o kolejnych świętach – nikt już nie będzie o tym pamiętać, za to wszyscy będą wspominać wspaniałą, ciepłą atmosferę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ukulele: zalety gry na instrumencie
Dzień Matki: jak uczcić to Święto?
Dzień Babci I Dziadka: zobacz propozycje upominków od home&you
Jesienna Aktywność: kilka sprawdzonych pomysłów
Posiłki Z Całą Rodziną: dlaczego są takie ważne?
Przeziębienie U Dziecka: diagnoza i leczenie