100 dni płaczu, czyli jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą

100 dni płaczu, czyli jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą

Chociaż naukowcy wielokrotnie badali zjawisko kolki, nikt nie jest w stanie dokładnie określić co ją wywołuje. Najprawdopodobniej wynika to z niedojrzałości układu trawiennego i nie do końca rozwiniętych funkcji trawiennych u niemowlęcia. Okres, w którym występują ataki kolki, nazywany jest często 100. dniami płaczu, ponieważ występują one do czasu, aż dziecko skończy 3 miesiące.

Jak rozpoznać kolkę?

Podczas ataku kolki występuje charakterystyczny, jednakowy charakter płaczu oraz powtarzająca się pora występowania dolegliwości – najczęściej po południu i wieczorem.

Jak zapobiegać?

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec kolce, ale czasami możemy zmniejszyć jej intensywność, na przykład popzez regularne masowanie brzuszka naszej pociechy. Można także ćwiczyć „rowerek”, zginając i prostując nóżki. Ważna jest także technika karmienia dziecka. Trzeba robić to spokojnie, nie w biegu, w pozycji takiej, by główka była wyżej niż reszta ciała.

Bardzo ważne są też wybory dietetyczne mamy karmiącej piersią. Dobrze jest na jakiś czas wyeliminować z jadłospisu mleko i potrawy mleczne, a także całkowicie zrezygnować z kofeiny, ostrych przypraw, a także produktów, które mogą powodować wzdęcia.

Ulgę dziecku powinna także przynieść herbatka z kopru włoskiego, która jest dostępna w aptekach.

Bardzo często pomaga po prostu bliskość matki i delikatne kołysanie. Niektóre dzieci reagują także na tzw. biały szum, czyli jednostajny odgłos suszarki bądź uspokajającej muzyki.

Kolejny sposób to układanie dziecka na brzuszku na zwiniętym ręczniku i masowanie jego plecków.

Kiedy to się skończy?

Objawy kolki ustępują zwykle na początku czwartego miesiąca życia dziecka. Kolka nie wpływa na rozwój i zdrowie naszego dziecka. a z jej przebiegiem nie wiążą się żadne powikłania. Jest to zupełnie normalne i każdy rodzic i małe dziecko muszą przez to przejść. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie ataku kolki nie panikować i opanować zdenerwowanie, ponieważ dziecko może odczuć nasz stres i odbierać negatywne uczucia, a to spowoduje nasilenie płaczu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sucha Skóra U Dziecka: sposoby pielęgnacji
Zupa Dla Dziecka: zasady przygotowania
Sen Dziecka: nie tylko długość, ale i jakość
Nadwaga Dzieci: jak z nią walczyć?
Skóra U Dziecka: zadbaj o jej zdrowie i komfort
Dzień Ojca: jak go uczcić?