Zabawki z drewna czy z plastiku – które lepsze dla dzieci?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Zabawki z drewna czy z plastiku – które lepsze dla dzieci?

Świat jest pełen zabawek z plastiku, ponieważ są proste i tanie w produkcji. Pod wieloma aspektami nie dorównują jednak tym wykonanym z drewna. Dlaczego warto zadbać o to, by dziecko miało choć kilka drewnianych zabawek?

 

Zabawki plastikowe, czyli jakie?

Rodzice, dziadkowie i znajomi chętnie kupują dzieciom zabawki plastikowe. Zabawki te są bowiem kolorowe, przypominają postacie znane z bajek, a bardzo często także świecą, grają i poruszają się. Nieduże zabawki tego typu kosztują ponadto grosze, dlaczego więc nie kupić kolejnej ulubionemu szkrabowi? Powodów jest co najmniej kilka.

Przede wszystkim takie „multifunkcyjne” zabawki oszałamiają dziecko, kierują w jego stronę wiele bodźców (często jednocześnie), ograniczają jego wyobraźnię, wpływają na dezintegrację, a do tego mogą być niebezpieczne i wykonane ze złej jakości materiału. W tym momencie warto zwrócić uwagę na zabawki drewniane, które są pozbawione wszystkich tych negatywnych cech.

 

Zabawki slow life

Drewniana zabawka może wydawać się mało interesująca, a wręcz zbyt prosta. Patrzymy na zestaw drewnianych klocków i zastanawiamy się: „co niby moje dziecko miałoby z tym zrobić?”. Okazuje się, że może bardzo dużo, a już na pewno o wiele więcej niż z głośną i kolorową zabawką z plastiku.

Drewniany klocek nie ogranicza bowiem wyobraźni dziecka – on zmusza ją do pracy, do wymyślania historii, nowych zastosowań i form użycia. Nie daje na tacy gotowych kolorów, dźwięków, ani ruchów. Ponadto drewniane zabawki służą wyciszeniu, harmonijnemu rozwojowi malucha, a także integracji dzieci, gdyż zabawa w wymyślanie jest zwykle o wiele ciekawsza.

Zwróćmy też uwagę na fakt, że zabawki z drewna są ekologiczne, biodegradowalne i bezpieczne (m.in. przez to, że nie zawierają baterii, ostrych krawędzi i posiadają certyfikaty). Oczywiście plastiku w zabawkowym świecie trudno uniknąć. Rodzice często zauważają jednak, że ich pociechy o wiele chętniej bawią się zabawkami drewnianymi niż plastikowymi, które zwykle leżą po kątach.

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.49/5 (13 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Zabawki z drewna czy z plastiku – które lepsze dla dzieci?: