Wspólne posiłki i ich wpływ na relacje rodzinne

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Wspólne posiłki i ich wpływ na relacje rodzinne

Siadanie wspólnie do stołu zdarza wam się tylko od święta? Pora to zmienić! Wspólne spożywanie posiłków ma niebanalny wpływ na jakość relacji rodzinnych oraz buduje pozytywne nastawienie do jedzenia u najmłodszych domowników.

 

Razem smakuje lepiej

Najlepiej jeść razem tyle posiłków dziennie, ile się da. Śniadanie, obiad i kolacja powinny być spożywane w gronie rodzinnym jak najczęściej to możliwie, zwłaszcza jeśli do stołu zasiadają także małe dzieci. Wspólny posiłek wymusza bowiem konieczność zatrzymania się i odsunięcia na bok codziennych problemów. Pozwala także skupić się na sobie nawzajem, wypytać o samopoczucie, zwyczajnie być ze sobą. Najmłodsze dzieci uczą się dzięki temu kojarzyć jedzenie z czymś pozytywnym. Jedzenie o wiele lepiej smakuje poza tym w gronie najbliższych niż w samotności. Wobec tylu zalet, warto zadbać o to, by choć jeden posiłek dziennie został zjedzony niespiesznie w gronie rodzinnym. Może to być kolacja lub późny obiad.

 

Jeszcze przyjemniejszy obiad

Zdarza się, że wspólne posiłki są stresujące. To m.in. wina popularnego niegdyś, a do dziś pokutującego w niektórych rodzinach przysłowia „przy jedzeniu się nie gada, bo się w brzuszku źle układa”. Warto jednak pamiętać, że to właśnie posiłek w gronie rodzinnym jest idealną okazją (a niekiedy jedyną w ciągu dnia), by ze sobą porozmawiać. Korzystajmy więc z tej możliwości. Aby wspólne posiłki były wartościowe nie tylko pod względem odżywczym, porzućmy też niektóre praktyki, które często towarzyszą rodzinnym biesiadom. Na czas posiłku lepiej wyłączyć telewizor i odłożyć gazetę czy telefon. Najmłodsze dzieci zachęcajmy zaś do jedzenia samodzielnie. Pomaga w tym rozszerzanie diety metodą blw („bobas lubi wybór”), która zakłada porzucenie słoiczków oraz papek i proponowanie maluchowi jedzenia w kawałkach, które może sam wziąć do ręki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rodzice zamiast karmić dziecko łyżeczką, mogą skupić się na swoim posiłku.

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.88/5 (10 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Wspólne posiłki i ich wpływ na relacje rodzinne: