Apteczka na wakacje z dzieciakami

Apteczka na wakacje z dzieciakami

Wybierając się na wakacje nie można zapominać o apteczce podróżnej. Podpowiadamy, co do niej włożyć, żeby nic Cię nie zaskoczyło.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Najpopularniejsze substancje w leczeniu bólu i gorączki to ibuprofen i paracetamol. Są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, pod warunkiem dostosowania dawki i formy leku dla wieku i masy ciała. Ibuprofen i paracetamol sprawdzą się w przypadku gorączki, bólu urazowego, bólu menstruacyjnego, bólu zęba czy bólu migrenowego. Ibuprofen dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

Ratunek przy zatruciu

W przypadku zatrucia pokarmowego najważniejsze jest nawadnianie chorego i dostarczanie elektrolitów utraconych w czasie wymiotów i biegunki. W tym celu dobrze sprawdzą się doustne sole nawadniające. Kupuje się je w aptece w formie pojedynczych saszetek z proszkiem. Proszek rozrabia się np. z wodą przegotowaną i podaje do picia. Przydatne w leczeniu i zapobieganiu biegunce podróżnych mogą okazać się probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. Warto zapobiegawczo przyjmować je przez cały wyjazd, a nawet na kilka dni przed. Podczas ostrej infekcji przewodu pokarmowego powinno się unikać potraw smażonych, ciężkostrawnych i słodkiego mleka. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie leki przeciwbiegunkowe są odpowiednie dla dzieci do 6 roku życia.

Zestaw na urazy

Na drobne dziecięce siniaki i urazy warto zastosować emulsję żelową Fastum Junior. Wspomaga zmniejszanie się obrzęku, a dzięki zawartości mentolu daje natychmiastowe uczucie chłodzenia. W przypadku dorosłych mamy duży wybór preparatów na ból urazowy. Do apteczki należy też spakować środki opatrunkowe: plastry na drobne rany i odciski, jałowe gazy, bandaż, opaskę elastyczną i opatrunek hydrożelowy (dobrze sprawdzi się w przypadku oparzenia). Obok opatrunków warto umieścić małe buteleczki z solą fizjologiczną. Mogą przydać się do przemywania ran czy oczu. Aktualnie odchodzi się od stosowania wody utlenionej. Lepszym rozwiązaniem w przypadku drobnych ran i otarć jest czysta woda i mydło.

Ochrona przed słońcem

Kremy z filtrem do podstawa. Przebywając większość dnia na słońcu, warto nakładać je nawet kilka razy dziennie. Jeżeli mimo stosowania ochrony doznamy oparzenia, warto zastosować piankę lub krem z łagodzącym pantenolem. Odchodząc na chwilę od tematu apteczki, należy wspomnieć o okularach przeciwsłonecznych. Ochrona oczu jest nie mniej ważna niż ochrona skóry. Jeżeli nasze dzieci nie chcą nosić okularów (choć także powinny), zaopatrzmy je w nakrycie głowy z daszkiem.

Leki na alergie

Na rynku dostępne są różne leki przeciwhistaminowe, które są zarejestrowane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są to chociażby preparaty loratadyny czy cetyryzyny. Warto przy wyborze leku poradzić się lekarza lub farmaceuty. Osoby, które mają skłonność do silnych reakcji alergicznych powinny zawsze mieć przy sobie gotowy zastrzyk z adrenaliną. Receptę na taki preparat można otrzymać chociażby od lekarza rodzinnego.

Leki, które przyjmuje się na stałe

W ferworze przygotować można zapomnieć o najbardziej oczywistych kwestiach. Na kilka dni przed wyjazdem należy sprawdzić, czy wystarczy nam tabletek na cały pobyt, aby przed wyjazdem gorączkowo nie szukać wolnego terminu do lekarza.

Oczywiście opisane tutaj propozycje można, a nawet należy modyfikować względem swoich potrzeb. Apteczkę (a przynajmniej leki stosowane na stałe) warto mieć przy sobie w bagażu podręcznym, gdyż bagaż rejestrowany może dotrzeć z opóźnieniem, a wtedy będziemy pozbawieni możliwości skorzystania z leków. Pamiętajmy, że w podręcznym bagażu lotniczym nie można przewozić w pojedynczej butelce więcej niż 100 ml płynów, dlatego większe opakowania syropów czy kremów należy umieścić w walizce rejestrowanej.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE