Karmienie piersią: najbardziej nurtujące pytania

Karmienie piersią: najbardziej nurtujące pytania

Obecnie matki w razie wątpliwości i problemów, takich jak chociażby nawał pokarmu czy jego zastój, mogą skonsultować się ze specjalistą w poradni laktacyjnej. Wiedzę o karmieniu warto jednak nabyć jeszcze przed porodem. Oto odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania.

Jak karmić piersią?

Schemat karmienia piersią zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Dotyczy to zarówno częstotliwości karmień, jak i czasu trwania pojedynczych sesji przy piersi. Również ulubione pozycje mogą z czasem ulegać zmianie. Z reguły po urodzeniu maluchy wyjątkowo lubią i potrzebują często oraz długo przebywać przy piersi.

Pamiętajmy, że to dla nich nie tylko karmienie, ale także zaspokajanie innych potrzeb – pragnienia, bliskości, bezpieczeństwa. Noworodki i niemowlęta zwykle potrzebują piersi także, by zasnąć. Niezależnie od tego, pojedyncze karmienie powinno trwać minimum 10 minut. Nie zawsze musi oznaczać jedzenie z obu piersi. Dziecko możemy karmić w pozycji leżącej, półleżącej czy siedzącej, w zależności od tego jak czujemy się po porodzie i jaka pozycja odpowiada nam obojgu. Na początku karmienie piersią może wydawać się trudne. Wówczas nieoceniona jest pomoc personelu szpitalnego i doradcy laktacyjnego.

Jak często karmić piersią?

Malucha karmimy na żądanie, a nie – jak kiedyś zwykło się praktykować – z ustalonym harmonogramem. W pierwszych dniach po porodzie, dzieci mogą przespać głód, więc należy wybudzać je co 3-4 godziny. Później noworodek sam będzie komunikował nam, że potrzebuje karmienia. W niektórych sytuacjach zaleca się częstsze przystawianie do piersi, np. podczas ząbkowania czy gorączki. Dziecko karmione piersią je także w nocy.

Co jeść w okresie karmienia?

Zapotrzebowanie na kalorie i wartości odżywcze jest większe u kobiet karmiących niż u ciężarnych. Dlatego po porodzie trzeba tym bardziej dbać o odpowiednią dietę, bogatą w tłuszcze omega-3, witaminy, dobrze przyswajalne białko i składniki mineralne. Dieta matki karmiącej to dieta urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. W okresie laktacji można jeść wszystko, ale zdrowo.

Kiedy przestać karmić piersią?

Na ogół decyzja ta należy do matki, ale dziecko może samo odstawić się od piersi. Często jednak trwa to dłużej, niż chciałaby jego karmicielka. Wyłączne karmienie piersią zalecane jest do 6. miesiąca życia, ale mleko mamy powinno stanowić podstawę pożywienia dziecka do ukończenia przez nie roku. Rozszerzanie diety o inne posiłki zaczynamy zaś zwykle, gdy niemowlę ma pół roku. Różne organizacje uznają różne okresy za najlepsze do odstawienia dziecka od piersi. Nie ma jednej, uniwersalnej wytycznej. Odstawianie często przebiega etapami i bywa wyczerpującym procesem.

Czy karmienie piersią jest lepsze od karmienia sztucznym mlekiem?

Naturalne mleko matki jest nie do podrobienia. Skład mleka modyfikowanego nigdy nie będzie więc taki sam jak mleka naturalnego. Do dziś nie wiadomo dokładnie z czego składa się pokarm naturalny. Poza tym jego skład zmienia się nieustannie, w zależności od etapu rozwoju dziecka i pory karmienia, a nawet w trakcie pojedynczego posiłku! Karmienie piersią poleca się obecnie wszystkim matkom. Mleko modyfikowane dobiera się jedynie, gdy matka szczególnie nie chce lub nie może karmić piersią.

Czy karmić w trakcie przeziębienia?

Dziecka nie należy odstawiać od piersi, gdy mama jest przeziębiona. Możliwość zarażenia malucha i tak jest większa wtedy, gdy matka nie odczuwa jeszcze objawów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Biegunka U Niemowlaka: rozpoznanie i leczenie
Wyprawka Dla Niemowlaka: sprawdź, co na prawdę może się przydać
Ulga Podatkowa Na Dziecko W 2018: zobacz co ci przysługuje
Suplementy Diety Dla Dzieci: jakie są najlepsze?
Pierwszy Dzień Szkoły: jak przygotować dziecko?