Odpieluchowanie – ważny moment w życiu dziecka i rodziców

Odpieluchowanie – ważny moment w życiu dziecka i rodziców

Odpieluchowanie to proces, w wyniku którego dziecko rozumie pewien zakres swoich potrzeb fizjologicznych i przestaje korzystać z pieluch. Wielu rodzicom zależy na tym, aby wcześnie odpieluchować dziecko. Głównie jest to podyktowanie chęcią podreperowania domowego budżetu (pieluchy jednorazowe są drogie, a wciąż niewielu rodziców decyduje się na wielorazówki) oraz wiarą w niebywałą samodzielność dziecka. Co wynika z takiego podejścia?

Decyzja należy do… dziecka

Choć większość rodziców chciałaby wziąć sprawy we własne ręce, badania naukowe pokazują, że to nie oni, a dziecko rozpoczyna proces odpieluchowania. Oczywiście robi to nieświadomie, dając rodzicom jedynie sygnały, że jest gotowe. Bez gotowości emocjonalnej i fizjologicznej dziecka, proces odpieluchowania może doprowadzić do negatywnych konsekwencji na obu tych płaszczyznach.

Odpieluchowanie – kiedy?

Nie ma uniwersalnego momentu, w którym możemy zacząć. Zaleca się jednak, aby odpieluchowanie rozpoczynać nie wcześniej niż po 2 urodzinach dziecka, najlepiej latem, by ułatwić sobie ten proces. Jeśli jest on prowadzony cierpliwie i z poszanowaniem potrzeb dziecka, będzie trwał kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Oznacza to, że musimy podzielić go na etapy i spokojnie przyglądać się postępom dziecka.

Gotowość dziecka

Kluczowa w kwestii odpieluchowania jest więc gotowość latorośli. Naukowcy wyszczególnili grupę sygnałów, które najczęściej o niej świadczą. W sferze fizjologii jest to np. umiejętność wstawania, siadania i chodzenia. Dziecko powinno też umieć nazywać rzeczy związane z tematem i się nim interesować. Może szukać ustronnego miejsca, gdy ma potrzebę się załatwić lub może chwytać za pieluszkę zaraz przed. Gdy maluch buntuje się czy jest zawstydzony, gdy usiłujemy mu wytłumaczyć zasady samodzielnego załatwiania, lepiej odpuścić i poczekać na bardziej sprzyjający moment.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Szkodliwe Kosmetyki: jak ich unikać?
Krem Przeciwsłoneczny: najlepsza ochrona skóry Twojego dziecka
Wzmożone Napięcie Mięśniowe: do czego może doprowadzić?
Wycieczki Rowerowe Z Dzieckiem: zasady bezpieczeństwa
Rozwój Noworodka: kiedy niemowlę zacznie Cię dostrzegać?