Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – jak interweniować?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – jak interweniować?

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to dość częsta przypadłość u niemowlaków. Objawia się w pewien określony i łatwy do zauważenia sposób. Wzmożone napięcie należy korygować jak najwcześniej, gdyż może prowadzić do utrwalania się wad postawy.

 

Niespokojny maluch

Wzmożone (a także obniżone) napięcie mięśniowe wynika z zaburzonej koordynacji na linii układ nerwowy - mięśnie. Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne i najczęściej nie da się ich sprecyzować. Da się natomiast zauważyć charakterystyczne objawy wzmożonego napięcia mięśniowego. Są to częste prężenie się i wyginanie w łuk, napinanie rączek i nóżek, zaciskanie piąstek, niechęć do leżenia na brzuchu, brak zainteresowania stopami czy niepokój i płaczliwość dziecka. Niemowlę ze wzmożonym napięciem ma najczęściej słabe mięśnie głowy i tułowia, a przez to przy większości ruchów angażuje mięśnie kończyn, intensywnie je napinając. Często wcześniej niż inne dzieci zdaje się pokonywać kolejne etapy rozwoju, np. podtrzymywane potrafi ustać na nóżkach, wynika to jednak nie z umiejętności, a z usztywnienia kończyn.

Niemowlę wykazujące wzmożone napięcie mięśni często pręży się i płacze podczas wykonywania codziennych czynności, np. podczas zakładania ubranek czy zabiegów pielęgnacyjnych. Typowa jest też niechęć do leżenia w wózku czy nosidle. Obracając się na bok i na brzuch, małe dziecko angażuje nie te mięśnie, które powinno – zamiast „zarzucać” nóżkami, wygina się do tyłu. Może mieć też problem z chwytaniem. Starsze dzieci ze wzmożonym napięciem mogą bardzo mocno trzymać w rękach niektóre przedmioty, np. długopis czy ołówek podczas pisania lub rysowania, często też zdarza im się złamać kredkę.

 

Interwencja specjalisty

Zarówno wzmożone, jak i obniżone napięcie mięśniowe wymagają konsultacji ze specjalistą, w tym przypadku z neurologiem. Ten najprawdopodobniej skieruje rodziców z dzieckiem na rehabilitację i zajęcia z fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z problemem, wskaże rodzicom jakiego rodzaju ćwiczenia powinni oni wykonywać z dzieckiem w domu. Często są one połączone z koniecznością wielokierunkowego stymulowania dziecka np. poprzez odpowiedni dotyk i masaż. Zalecenia będą dotyczyły również właściwego pozycjonowania malucha oraz wyboru zabawek sensorycznych. Im wcześniej rozpoczniemy pracę z dzieckiem, tym szybsze i lepsze rezultaty uzyskamy.

 

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.25/5 (37 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – jak interweniować?: