Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – jak interweniować?

Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – jak interweniować?

Wzmożone (a także obniżone) napięcie mięśniowe wynika z zaburzonej koordynacji na linii układ nerwowy – mięśnie. Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne i najczęściej nie da się ich sprecyzować. Da się natomiast zauważyć charakterystyczne objawy wzmożonego napięcia mięśniowego. Są to częste prężenie się i wyginanie w łuk, napinanie rączek i nóżek, zaciskanie piąstek, niechęć do leżenia na brzuchu, brak zainteresowania stopami czy niepokój i płaczliwość dziecka.

Niespokojny maluch

Niemowlę ze wzmożonym napięciem ma najczęściej słabe mięśnie głowy i tułowia, a przez to przy większości ruchów angażuje mięśnie kończyn, intensywnie je napinając. Często wcześniej niż inne dzieci zdaje się pokonywać kolejne etapy rozwoju, np. podtrzymywane potrafi ustać na nóżkach, wynika to jednak nie z umiejętności, a z usztywnienia kończyn.

Niemowlę wykazujące wzmożone napięcie mięśni często pręży się i płacze podczas wykonywania codziennych czynności, np. podczas zakładania ubranek czy zabiegów pielęgnacyjnych. Typowa jest też niechęć do leżenia w wózku czy nosidle. Obracając się na bok i na brzuch, małe dziecko angażuje nie te mięśnie, które powinno – zamiast „zarzucać” nóżkami, wygina się do tyłu. Może mieć też problem z chwytaniem. Starsze dzieci ze wzmożonym napięciem mogą bardzo mocno trzymać w rękach niektóre przedmioty, np. długopis czy ołówek podczas pisania lub rysowania, często też zdarza im się złamać kredkę.

Interwencja specjalisty

Zarówno wzmożone, jak i obniżone napięcie mięśniowe wymagają konsultacji ze specjalistą, w tym przypadku z neurologiem. Ten najprawdopodobniej skieruje rodziców z dzieckiem na rehabilitację i zajęcia z fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z problemem, wskaże rodzicom jakiego rodzaju ćwiczenia powinni oni wykonywać z dzieckiem w domu. Często są one połączone z koniecznością wielokierunkowego stymulowania dziecka np. poprzez odpowiedni dotyk i masaż. Zalecenia będą dotyczyły również właściwego pozycjonowania malucha oraz wyboru zabawek sensorycznych. Im wcześniej rozpoczniemy pracę z dzieckiem, tym szybsze i lepsze rezultaty uzyskamy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wyjątkowe Prezenty Dla Mamy: sprawdź personalizowane upominki
Jesienna Aktywność: kilka sprawdzonych pomysłów
Skóra U Dziecka: zadbaj o jej zdrowie i komfort
Pościel Do Wózka: jaką wybrać?
Święta: jak je przeżyć...i nie zwariować?
Muzykoterapia: rozwój muzyczny dziecka