Pieluchy wielorazowe – rodzaje i akcesoria

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Pieluchy wielorazowe – rodzaje i akcesoria

Wielorazówki to nisza w segmencie pieluch. Wielu rodziców wzdryga się na myśl o ich stosowaniu, bo kojarzą im się z brudem i dużym wydatkiem. Zniechęca też mnogość ich rodzajów. Wszystkie te uprzedzenia mają się jednak nijak do rzeczywistości.

 

Pieluchy wielorazowe – tanie, eko i proste w obsłudze

Zakup pieluch wielorazowych na start to, owszem, duży wydatek. Pomyślmy jednak, że będziemy używali ich przez cały okres pieluchowania. To daje nam koszt nie większy niż 1000 zł z hakiem (w perspektywie 2 lat), podczas gdy pampersy kosztują rodziców około 4-6 tys. zł.

Pieluchy wielorazowe pierzemy razem z ubrankami dziecięcymi, chustkami czy śliniaczkami. Nie musimy robić tego codziennie – jeśli dysponujemy odpowiednią liczbą pieluch w zapasie, wystarczy uruchomić pralkę raz na 2-3 dni, a zużyte pieluchy przechowywać w szczelnie zamkniętym koszu.

 

Rodzaje pieluch wielorazowych

Na początku używania wielorazówek może nas przerazić mnogość ich rodzajów. Dla ułatwienia podzielmy je na dwie grupy – z otulaczami i bez otulaczy.

Otulacze to rodzaj szczelnych, mięciutkich majtek o odpowiedniej grubości, zapinanych na napy. Ich zadanie to ochrona przed wyciekaniem zawartości pieluchy na zewnątrz. Nie mają niczego wchłaniać. Wchłania wyłącznie to, co schowamy w otulaczu, czyli pieluszka składana lub formowana. Pieluszka formowana to gotowe chłonne majteczki uszyte z naturalnego materiału. Mają one odpowiedni krój i zapięcia. Natomiast składana to nic innego jak dowolna pielucha z tetry, bawełny, forty czy flaneli, którą wystarczy odpowiednio złożyć. Na górę zapinamy otulacz. Do otulacza możemy włożyć też wkład – bawełniany, bambusowy czy z mikrofibry.

Pieluszki bez zastosowania otulaczy to tzw. kieszonki oraz AIO (all in one). AIO to pielucha najprostsza w obsłudze – jest jak zwykły pampers, tyle że po zabrudzeniu pierzemy ją zamiast wyrzucić. Składa się ze szczelnej warstwy zewnętrznej i wszytego na stałe wkładu. Kieszonka różni się od niej tym, że obie części występują osobno. Warstwa zewnętrzna ma jedynie kieszeń, do której wsuwamy wybrany wkład. Plusy? Całość schnie krócej niż pielucha AIO. Bywają jednak pieluchy AIO, do których można dopiąć dodatkowy wkład. Patent. sprawdza się szczególnie na noc.

Wielorazówki są dostępne w wersji one size (do regulacji rozmiaru za pomocą napów) lub dostosowane do wieku dziecka.

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.62/5 (14 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Pieluchy wielorazowe – rodzaje i akcesoria: