Pieluchy wielorazowe – rodzaje i akcesoria

Pieluchy wielorazowe – rodzaje i akcesoria

Chociaż zwykłe pieluchy jednorazowe są bardzo wygodne w użyciu, istnieje jednak wiele powodów dla których warto przerzucić się na te wielorazowego użytku.

Pieluchy wielorazowe – tanie, eko i proste w obsłudze

Zakup pieluch wielorazowych na start to, owszem, duży wydatek. Pomyślmy jednak, że będziemy używali ich przez cały okres pieluchowania. To daje nam koszt nie większy niż 1000 zł z hakiem (w perspektywie 2 lat), podczas gdy pampersy kosztują rodziców około 4-6 tys. zł.

Pieluchy wielorazowe pierzemy razem z ubrankami dziecięcymi, chustkami czy śliniaczkami. Nie musimy robić tego codziennie – jeśli dysponujemy odpowiednią liczbą pieluch w zapasie, wystarczy uruchomić pralkę raz na 2-3 dni, a zużyte pieluchy przechowywać w szczelnie zamkniętym koszu.

Rodzaje pieluch wielorazowych

Na początku używania wielorazówek może nas przerazić mnogość ich rodzajów. Dla ułatwienia podzielmy je na dwie grupy – z otulaczami i bez otulaczy.

Otulacze to rodzaj szczelnych, mięciutkich majtek o odpowiedniej grubości, zapinanych na napy. Ich zadanie to ochrona przed wyciekaniem zawartości pieluchy na zewnątrz. Nie mają niczego wchłaniać. Wchłania wyłącznie to, co schowamy w otulaczu, czyli pieluszka składana lub formowana. Pieluszka formowana to gotowe chłonne majteczki uszyte z naturalnego materiału. Mają one odpowiedni krój i zapięcia. Natomiast składana to nic innego jak dowolna pielucha z tetry, bawełny, forty czy flaneli, którą wystarczy odpowiednio złożyć. Na górę zapinamy otulacz. Do otulacza możemy włożyć też wkład – bawełniany, bambusowy czy z mikrofibry.

Pieluszki bez zastosowania otulaczy to tzw. kieszonki oraz AIO (all in one). AIO to pielucha najprostsza w obsłudze – jest jak zwykły pampers, tyle że po zabrudzeniu pierzemy ją zamiast wyrzucić. Składa się ze szczelnej warstwy zewnętrznej i wszytego na stałe wkładu. Kieszonka różni się od niej tym, że obie części występują osobno. Warstwa zewnętrzna ma jedynie kieszeń, do której wsuwamy wybrany wkład. Plusy? Całość schnie krócej niż pielucha AIO. Bywają jednak pieluchy AIO, do których można dopiąć dodatkowy wkład. Patent. sprawdza się szczególnie na noc.

Wielorazówki są dostępne w wersji one size (do regulacji rozmiaru za pomocą napów) lub dostosowane do wieku dziecka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Apteczka Na Wyjazd: co powinno się w niej znaleźć
Adopcja: procedury adopcyjne w Polsce
Dzień Matki: jak uczcić to Święto?
Katar U Niemowlaka: jak się go pozbyć?
Poduszka Do Karmienia Piersią: komfortowa dla mamy i dziecka
Etap Raczkowania: kamień milowy w rozwoju niemowlaka