Jak rozszerzać dietę niemowląt?

Jak rozszerzać dietę niemowląt?

Zgodnie z rekomendacjami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), wyłączne karmienie piersią powinno trwać do 6 miesiąca życia malucha. Jednak jak pokazuje schemat żywienia niemowląt, pierwsze produkty w niewielkich ilościach można wprowadzić już po ukończeniu 17 tygodnia życia dziecka.

Rozszerzania diety nie rozpoczynaj zbyt wcześnie

Wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu dziecka wcześniej niż przed ukończeniem 4 miesiąca życia nie jest wskazane. Może to bowiem skutkować zniechęceniem malucha do wypijania mleka mamy – pokarmu, który jest niezwykle cenny m.in. poprzez dostarczanie niezbędnych przeciwciał.

Zacznij od wprowadzenia warzyw

Schemat żywienia niemowląt rekomenduje rozpoczęcie rozszerzania diety od warzyw. Są to produkty neutralne w smaku, dlatego – szczególnie po wcześniejszym podaniu owoców – mogą być gorzej tolerowane. Jeżeli zaczniesz od podania marchewki, ziemniaków, brokułów czy dyni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chętniej sięgać po warzywa także w przyszłości.

Kiedy czas na owoce?

Owoce, podobnie jak warzywa, są ważnym elementem diety każdego malucha. Należy jednak je wprowadzić dopiero po ok. 2 tygodniach od podania pierwszego warzywa. Dzięki temu słodki smak owoców nie zniechęci do jedzenia warzyw. 

Wskazane niewielkie porcje

Pierwsze tygodnie rozszerzania diety służą jedynie poznaniu nowych smaków i konsystencji. Dlatego porcje warzyw i owoców nie muszą być duże. Zaledwie 2-3 łyżeczki wystarczą, aby zainteresować malucha danym smakiem.

Na większe porcje przyjdzie czas – mniej więcej około 7-8 miesiąca życia dziecka. Wtedy bowiem rośnie zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, których część trzeba pokryć ze stałych posiłków. Mleko mamy nie jest na tym etapie wystarczające, choć nadal stanowi główny element odżywiania.  

Na początek posiłki jednoskładnikowe

Jak pokazuje schemat żywienia niemowląt, rozszerzanie diety należy rozpocząć od podawania jednoskładnikowych dań. Na dania składające się np. z ziemniaków, mięsa i buraczków przyjdzie jeszcze czas. 

Nie zwlekaj z wprowadzeniem glutenu

Celowe opóźnianie wprowadzenia produktów glutenowych nie znajduje medycznego uzasadnienia – takie postępowanie nie zmniejsza bowiem ryzyka alergii lub trwałej nietolerancji glutenu.

Zgodnie z aktualnym schematem, gluten można wprowadzić w dowolnym momencie, ale nie później niż w 12 miesiącu życia malucha. Dziecku można podać kawałek pszennego pieczywa, muffinki z mąki pszennej (bez dodatku cukru), kaszę mannę, itp. 

Jeżeli w trakcie rozszerzania diety nasuną się jakieś pytania lub wątpliwości, warto sięgnąć po schemat żywienia niemowląt przygotowany przez ekspertów z  Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Buty Dla Dziecka: jak prawidłowo dobrać pierwsze obuwie
Adopcja: procedury adopcyjne w Polsce
Szkodliwe Kosmetyki: jak ich unikać?
Niania Zamiast żłobka: czy to dobry pomysł?
Pupil W Domu: zalety
Suplementy Diety Dla Dzieci: jakie są najlepsze?