Czym jest artroza u psów i jak ją leczyć?

Czym jest artroza u psów i jak ją leczyć?

O ile każda rasa ma często swoje przypadłości i choroby, o tyle psy dużych ras, np. owczarki niemieckie czy labradory, bardzo często cierpią na artrozę, czyli zwyrodnienie stawów. Czym objawia się ta przypadłość i w jaki sposób pomóc naszemu pupilowi? Sprawdźcie!

Problemy ze wstawaniem i poruszaniem się

Z pewnością pierwszymi objawami artrozy są problemy z poruszaniem się u psów dużych ras. Gdy nasz pupil po drzemce wstaje i przez pewien czas kuleje, do całkowitego rozruszania kończyny, być może jest to pierwszy objaw zwyrodnienia stawów. Bardzo często pojawiają się także kłopoty ze wskakiwaniem, np. na murki czy do samochodu. Kiedy zauważymy także, że nasz pupil niechętnie wstaje lub ma obawy przed poruszaniem się po schodach, koniecznie udajmy się z nim do weterynarza. Psi ortopeda z pewnością zaleci zrobienie prześwietlenia, które jednoznacznie wykaże, czy mamy do czynienia z tą chorobą. Warto także zaznaczyć, że charakterystycznym, często już jednoznacznym objawem, jest tzw. “klikanie” w stawach podczas podnoszenia się czworonoga.

W jaki sposób leczyć artrozę u psa?

Niestety zwyrodnienie stawów jest chorobą postępującą, zazwyczaj pierwsze objawy możemy zaobserwować już u psów 5-letnich. Nie można całkowicie wyleczyć naszego pupila z tejże przypadłości, można jednak skutecznie zatrzymać jej szybki rozwój. Należy jednak pamiętać, że trzeba być pod stałą opieką weterynarza, czyli tzw. psiego ortopedy. Z pewnością na początku lekarz zaleci serię zastrzyków przeciwzapalnych, a następnie poleci stosowanie leków przeciwzapalnych w domu. Leków tych nie trzeba jednak stale podawać psu, a jedynie w momentach największego nasilenia choroby.

Suplementacja

Należy jednak pamiętać o ciągłej suplementacji naszego czworonoga. Najlepiej podawać mu tabletki bogate w kwas hialuronowy, chondroitynę czy glukozaminę. Potrzebne suplementy zakupimy z pewnością u weterynarza. Bez problemu dostaniemy je także w większych sklepach zoologicznych. Medykamenty warto podawać wraz z posiłkiem, wtedy o wiele łatwiej będzie je psu przyswajać.

Nie rezygnuj ze spacerów!

Pamiętajmy, że pomimo faktu występowania zwyrodnienia u naszego pupila, musi on stale się ruszać, dlatego nie rezygnujmy ze spacerów. Warto jednak nie forsować zanadto psa i wybierać krótsze trasy. Zadbajmy także o to, aby nasz czworonóg nie wskakiwał sam, np. do wysokiego samochodu. Nie zmuszajmy psa, jeśli wyraźnie widzimy, że nie chce sam wejść. Dobrze jest pomóc pupilowi wchodzić na podwyższenia lub go przytrzymywać, aby wiedział, że ma oparcie.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Jesienna Aktywność: kilka sprawdzonych pomysłów
Przeziębienie U Dziecka: diagnoza i leczenie
Etap Raczkowania: kamień milowy w rozwoju niemowlaka
Krem Przeciwsłoneczny: najlepsza ochrona skóry Twojego dziecka
Niania Zamiast żłobka: czy to dobry pomysł?
Zwierzak W Rodzinie: co trzeba wziąć przed uwagę?