Jakich witamin potrzebuje pies w codziennej diecie?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Jakich witamin potrzebuje pies w codziennej diecie?

Opieka nad zwierzęciem to nie tylko zabawa i spacery, ale także prawidłowe karmienie. Zdaniem weterynarzy źle zbilansowana dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe są najczęściej przyczyną kłopotów zdrowotnych czworonogów.

Jesteś opiekunem psa? Dowiedz się, jakich witamin nie może zabraknąć w codziennych posiłkach Twojego pupila!

 

Witaminy z grupy B

Dlaczego kupowanie karm bogatych w witaminy z grupy B jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że składniki te odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Psiaki cierpiące na braki np. witaminy B5 i B6 są mało energiczne, a do tego bardziej podatne na stres. Dodatkowo wyróżniają się słabą kondycją fizyczną i bardzo szybko się męczą. Niedobór witaminy B2, tzw. ryboflawiny, może skutkować z kolei nadmiernym linieniem, a witaminy B12 kłopotami z układem pokarmowym. Witaminy z grupy B można znaleźć m.in. w różnego rodzaju podrobach.

 

Witamina E

Witamina E, która znajduje się m.in. w karmach Royal Canin, powinna pojawić się w psiej diecie co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, odpowiedni poziom tego składniku w organizmie powoduje, że czworonogi wolniej się starzeją (jest naturalnym przeciwutleniaczem) oraz wykazują się większą odpornością (dlatego szczególnie na uwadze powinni mieć go właściciele psów trenujących sporty kynologiczne). Po drugie, witamina E poprawia wygląd skóry i sierści. Po trzecie, wpływa na błonę komórkową i pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory (zwłaszcza nowotwory trzustki i płuc). Zdaniem specjalistów, niedobór witaminy E może skutkować zaburzeniami widzenia (wpływa na funkcjonowanie siatkówki).

 

Witamina A oraz witamina K

Obie witaminy mają ogromny wpływ na organizm zwierzaka. Podobnie jak w przypadku ludzi, ta pierwsza pozwala czworonogowi cieszyć się dobrym wzrokiem (jej niedobór może skutkować tzw. kurzą ślepotą). Psy cierpiące na braki witaminy A częściej się drapią, dlatego oprócz karmy warto podawać im także surowe wątróbki. Równie istotne znaczenie ma witamina K, odpowiadająca za proces krzepnięcia krwi. Najczęstszą chorobą wynikającą z jej braku jest anemia, która u psów charakteryzuje się powiększeniem śledziony i wątroby, brakiem apetytu oraz nieprzyjemnym zapachem z pyska.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.5/5 (3 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jakich witamin potrzebuje pies w codziennej diecie?: