Nosidło ergonomiczne czy chusta – co wybrać?

Nosidło ergonomiczne czy chusta – co wybrać?

Wiele osób chcących korzystać z takich dobrodziejstw jak chusta czy nosidło ergonomiczne zastanawia się jednak, które z nich wybrać. Zobaczmy, co brać pod uwagę przy wyborze.

Wiek dziecka

Podstawową różnicę, którą można dostrzec pomiędzy chustą a nosidłem, jest wiek dziecka, od którego można je w nich nosić. Większość nosideł ergonomicznych jest przeznaczona dla dzieci, które już umieją samodzielnie siedzieć. A zatem noszenie można rozpocząć mniej więcej ok. 7-8 miesiąca życia dziecka. Są jednak dostępne wkładki do nosideł ergonomicznych dla młodszych dzieci, ale dziecko musi mieć co najmniej 3-4 miesiące i pewnie trzymać głowę, by można było z takiej wkładki skorzystać.

Natomiast w chuście, niezależnie od tego, czy będzie to chusta tkana, elastyczna czy kółkowa, nosić można nawet noworodka. Warunkiem jest odpowiednie dostosowanie sposobu wiązania do wieku dziecka.

Wygoda użytkowania

Drugą sprawą, która przyprawia o ból głowy osoby zastanawiające się, czy wybrać chustę czy nosidło, jest kwestia wygody użytkowania. Pod tym względem nosidło ergonomiczne wydaje się zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu niż długa na ok. 5 m chusta. Zakłada się je na plecy jak plecak, zapina paski i gotowe.

Jednakże wiązanie chusty wcale nie jest takie trudne, na jakie może z pozoru wyglądać. Faktycznie pierwsze próby mogą być niezbyt udane, ale warto spróbować i nie zniechęcać się przed samodzielnym spróbowaniem. Można poćwiczyć na lalce lub misiu, by niepotrzebnie nie stresować dziecka. Odrobina praktyki czyni cuda i wprawieni chustomaniacy wiążą chustę w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Warto również brać pod uwagę rozwiązanie pośrednie, czyli chustę kółkową. Jest ona wykonana z takiej samej tkaniny jak chusty, ale różni się od nich tym, że wiąże się ją tylko raz. Każde następne założenie nie wymaga już żadne ekwilibrystyki i jest łatwe jak założenie nosidła ergonomicznego.

Obciążenie kręgosłupa

Ostatnią kwestią, którą chcielibyśmy tutaj poruszyć, jest kwestia obciążenia kręgosłupa. Nie mamy tu na myśli jednak obciążenia kręgosłupa dziecka, o które nie musimy się martwić, jeśli nosimy dziecko, uwzględniając jego potrzeby wynikające z wieku. Mamy tu na myśli obciążenie kręgosłupa osoby noszącej dziecko. Otóż zarówno w przypadku chust tkanych i elastycznych oraz nosideł ergonomicznych nie mamy powodu do zmartwienia. Dobrze zawiązana chusta i dopasowane do noszącego nosidło ergonomiczne równo rozkłada ciężar dziecka i kręgosłup noszącego jest bezpieczny.

Uważać należy jednak przy noszeniu dzieci w chustach kółkowych. Zakłada się je na jedno ramię, dlatego ciężar dziecka nie rozkłada się równomiernie. Koniecznie należy więc pamiętać o tym, by nosić dziecko raz na jedną, raz na drugą stronę, by maksymalnie niwelować nierówne obciążenie kręgosłupa.

Najwyższej jakości chusty i nosidła ergonomiczne można kupić w sklepie internetowym www.ekomaluch.pl
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sesja Fotograficzna Noworodka: wspaniała pamiątka na lata
Nauka Chodzenia: co warto wiedzieć?
Dom Opieki: wybierz najlepszy dla swoich bliskich
Kąpiel Noworodka: poznaj podstawowe zasady
Pierwsza Pomoc: co robić, kiedy zdrowie dziecka jest zagrożone?
Sposoby Na Odporność: wzmocnij organizm swojego dziecka