Najczęstsze problemy skórne u niemowląt

Najczęstsze problemy skórne u niemowląt

Pielęgnacja skóry niemowlęcia jest niezwykle ważna i zarazem dość enigmatyczna. W Internecie, na forach internetowych, od koleżanek – z różnych źródeł dowiadujemy się całkowicie sprzecznych informacji, które w efekcie wywołują u nas jeszcze większy niepokój o zdrowie maluszka.

Skóra maleństwa

Odpowiednia wiedza może pozwolić uniknąć wielu dermatologicznych problemów, które często przyprawiają o dreszcze młodych rodziców. Najczęściej nie jest konieczna pomoc dermatologa, a domowe sposoby na pozbycie się wielu schorzeń są wystarczające. Warto jednak wiedzieć, z jakimi problemami rodzice borykają się najczęściej.

Potówki

Są to jedne z najczęstszych zmian skórnych, które występują wśród niemowląt. Potówki u niemowlaka to drobne krostki lub pęcherzyki, pojawiające się w okolicy pach, pachwin, na skórze głowy, szyi czy pleców. Są efektem przegrzania maluszka i jego wzmożonej potliwości. Co na potówki? Dlaczego w ogóle powstają? Czy są niebezpieczne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w artykule „Skąd się biorą potówki?”. Należy pamiętać, że choć potówki u noworodka wywołują wśród rodziców niepokój, trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nie działać gwałtownie.

Ciemieniucha

Ta groźnie brzmiąca choroba to potoczna nazwa łojotokowego zapalenia skóry, które obejmuje okolice szczytu głowy. Polega na pojawieniu się w okolicy ciemiączka żółtych łusek, które wydają się tłuste. Gruczoły noworodków, w których organizmie krążą jeszcze matczyne hormony, pracują zbyt intensywnie, przez co łój wydziela się w zbyt dużych ilościach.

Wydzielany przez skórę głowy zasycha i tworzy nieprzyjemnie wyglądające łuski – ta nieprzyjemność dotyka wielu maluchów. Kuracja „uzdrawiająca” jest bardzo prosta: wystarczy myć główkę dziecka delikatnym szamponem i wyczesywać łuski szczotką z bardzo miękkim włosiem. Powodzenie zapewni systematyczność w działaniu.
 

Trądzik niemowlęcy

Z występowaniem w organizmie dziecka hormonów matki wiąże się, prócz ciemieniuchy, także inne schorzenie skórne – trądzik niemowlęcy. Pojawiające się na twarzy maluszka krostki, przypominające trądzik młodzieżowy, nie powinny wzbudzić większego alarmu. Najczęściej nie ma konieczności rozpoczęcia medycznego leczenia, a problem znika samoistnie. Jeśli obawiacie się, że to coś poważniejszego, zapytajcie dla pewności lekarza. 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Zauważyć je nie jest trudno – pod pieluszką malucha skóra dziecka staje się czerwona, pokrywa się krostkami, a dziecko jest niespokojne, płacze i źle śpi. To pieluszkowe zapalenie skóry, które spowodowane jest zbyt rzadkim przewijaniem dziecka i długim kontaktem delikatnej dziecięcej skóry z brudną pieluszką.

Innym powodem pojawienia się zaczerwienienia i krostek w okolicy pieluszki jest np. duża potliwość podczas upałów lub występujące biegunki. Pieluszkowe zapalenie skóry, tak jak potówki u dziecka, wynika często z faktu, że jeszcze poznajemy maluszka. Z czasem każdy rodzic nabywa nowych umiejętności, dzięki czemu opieka i dbanie o niemowlę są łatwiejsze. Nie zamartwiajcie się więc na zapas, że nie dbacie o dziecko w odpowiedni sposób, ponieważ tak nie jest. Czytajcie, obserwujcie i bądźcie po prostu przy dziecku, zawsze gdy was potrzebuje.

 
A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Skóra Dziecka: jak ją chronić latem?
Biegunka U Niemowlaka: rozpoznanie i leczenie
Nowotwór U Psa: przyczyny i leczenie
Poduszka Do Karmienia Piersią: komfortowa dla mamy i dziecka
Jakość Wody: co na nią wpływa?
Odblaski: zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na drodze