Rozwój niemowlaka - kiedy dziecko rozpoznaje twarze bliskich?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Rozwój niemowlaka - kiedy dziecko rozpoznaje twarze bliskich?

Rozwój niemowlaka w pierwszych miesiącach przebiega niezwykle dynamicznie. W drugim miesiącu niemowlę zaczyna wyraźniej widzieć i rozpoznawać twarz mamy. Potem zmiany postępują w imponującym tempie.  

Rozwój niemowlaka a rozpoznawanie bliskich
 
W pierwszych miesiącach rozwoju niemowlaka jego wzrok nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Zaraz po urodzeniu dziecko widzi tylko w odległości ok. 20-30 cm. W dodatku niemowlę dostrzega kontury osób i przedmiotów w sposób rozmyty. W pierwszej kolejności dziecko rozpoznaje twarz mamy i taty oraz osób, które najczęściej się nim opiekują. Na początku poznaje świat za pomocą innych zmysłów – słuchu i zapachu, dlatego to one są dla niego przewodnikiem w świecie najbliższych. Obecność bliskich niemowlę wyczuwa słysząc ich rozmowy i czując ich zapach.
 
 
Kiedy dziecko rozpoznaje twarze bliskich?
 
Około 2. miesiąca życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarze bliskich. Najbliżej malucha jest zazwyczaj mama – to ona karmi go i przewija, nachyla się nad nim, gdy leży w łóżeczku, i dlatego też to jej twarz jest mu najlepiej znana. Z czasem dziecko uczy się również twarzy pozostałych bliskich. Kształtuje się jego pamięć wzrokowa, co umożliwia mu zapamiętywanie i rozpoznawanie twarzy, które najczęściej pojawiają się w jego otoczeniu.
 
 
Co zrobić, żeby wspierać rozwój wzroku niemowlaka?
 
Wzrok jest zmysłem, który rozwija się intensywnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Możesz wspierać ten rozwój np. poprzez wykorzystanie odpowiednich zabawek o prostej formie i kontrastowych barwach. Nie muszą to być gotowe zabawki, które zakupisz w sklepie – odpowiednie wykorzystanie materiałów, które znajdziesz w swoim domu, pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowej zabawki stymulującej wzrok Twojego malucha. Pamiętaj, że nie trzeba dostarczać maluchowi zbyt dużej ilości bodźców wzrokowych – w pierwszych miesiącach w otoczeniu malucha powinny znajdować się przedmioty o wyraźnym kontraście. Zapobiegaj też monotoni w otoczeniu – to istotny bodziec stymulujący rozwój niemowlaka. Zmieniaj jego otoczenie – inne ustawienie zabawek może także być bodźcem, który będzie stymulował rozwój wzroku dziecka. Gdy dziecko będzie starsze, możesz oglądać z nim albumy ze zdjęciami – to także świetne ćwiczenie pamięci malucha. Na wcześniejszych etapach przydatne okazać się mogą obrazki z wyraźnie narysowanymi oczami i uśmiechami.
 
 
A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y
 
Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.38/5 (43 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Rozwój niemowlaka - kiedy dziecko rozpoznaje twarze bliskich?: