Jak prawidłowo kąpać małe dzieci?

Jak prawidłowo kąpać małe dzieci?

Kąpiel to bardzo ważny element pielęgnacji małego dziecka. Jednak w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia malucha codzienne wykonywanie tej czynności nie jest koniecznością pod warunkiem, że skóra w okolicy pieluszkowej jest dokładnie przemywana podczas każdej zmiany pieluchy. Wówczas wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu (w pozostałe dni można używać wilgotnych chusteczek pielęgnacyjnych). Kiedy dziecko zaczyna się już przemieszczać i brudzić, należy wprowadzić codzienną kąpiel. Częściej należy myć malucha również w upalne dni, kiedy bardziej się poci.

Prawidłowa kąpiel

Do kąpania noworodka i niemowlęcia najwygodniejsza będzie wanienka. Woda powinna przykrywać dziecko mniej więcej do połowy. Jej optymalna temperatura to 33-34°C. Sprawdzenie jej za pomocą zanurzonego łokcia jest jak najbardziej odpowiednie – jeśli woda nie jest za gorąca ani zbyt zimna, możemy włożyć maleństwo do wanienki. Ważna jest również temperatura pomieszczenia, ponieważ malutkie dziecko wychładza się szybciej niż osoba dorosła.

Podczas kąpieli podtrzymujemy ręką barki, plecy i główkę dziecka. Górna część ciała powinna być umiejscowiona nieco wyżej, a główka zawsze musi znajdować się ponad powierzchnią wody. Drugą ręką myjemy malucha i spłukujemy mydło. Nie używajmy myjek, których nie da się później wyprać, zwłaszcza że nie są one niezbędne do dokładnego umycia dziecka.

Warto wyłożyć wanienkę wkładką z gąbki – wówczas maluch nie będzie się ślizgał po dnie. Wkładki co pewien czas wymieniajmy na nowe. Kiedy dziecko potrafi stabilnie siedzieć, kąpiel nie sprawia już tylu problemów – staje się nawet wesołą zabawą. Starsze dziecko można już myć w zwykłej wannie – pamiętajmy jednak, aby nigdy nie zostawiać go w wodzie bez nadzoru.

Jeśli dziecko boi się wody, myjmy je początkowo wilgotnym ręcznikiem i w ten sposób powoli z nią oswajajmy. Nic na siłę!

Kosmetyki do kąpieli i po kąpieli

Skórę dziecka należy myć delikatnymi mydełkami bądź płynami do kąpieli dla niemowląt. Dopóki nie nabierzemy nieco doświadczenia, nie używajmy preparatów zawierających oliwkę. Jeśli dziecko ma bardzo suchą lub alergiczną skórę, warto dodawać do wody emolienty, czyli preparaty nawilżająco-natłuszczające, które chronią barierę naskórkową, wiążą wodę w skórze i łagodzą podrażnienia. Kąpiel noworodka również możemy przeprowadzić z użyciem emolientów – niektóre preparaty tego rodzaju są odpowiednie dla maluszków już od 1. dnia życia.

W okresie do 2. roku życia dziecko ma niewiele włosów na główce, więc szampon nie jest niezbędny do ich pielęgnacji. Wystarczy użyć tego samego mydła lub płynu do kąpieli, którym myjemy ciało malucha. Zwykle wystarczy myć włosy niemowlęcia 1-2 razy w tygodniu.

Po kąpieli możemy zastosować kosmetyki, które utrzymają odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Tego typu preparaty mają postać emulsji, mleczka lub oliwki do ciała. Możemy używać ich miejscowo (np. aplikując na fałdy skórne dziecka), a w przypadku skóry suchej i bardzo suchej – na całe ciało. Jeśli dziecko cierpi na takie dolegliwości, jak np. atopowe zapalenie skóry czy inne choroby o podłożu alergicznym, natychmiast po kąpieli i wysuszeniu maleństwa powinniśmy zaaplikować emolient.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kąpiel Dziecka: łatwa i przyjemna
Katar U Niemowlaka: jak się go pozbyć?
Rozwój Noworodka: kiedy niemowlę zacznie Cię dostrzegać?
Ohtoys: sklep z zabawkami online
Płaczące Niemowlę: jak je uspokoić?
Pupil W Domu: zalety