Jak utrzymać porządek w łazience?

Jak utrzymać porządek w łazience?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tam dbamy przecież o naszą higienę osobistą. Naukowcy obliczyli nawet, że każda osoba przez całe swoje życie, spędza w łazience od dwóch lat życia wzwyż. Jest to również miejsce, w którym zawsze powinniśmy utrzymywać porządek, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. W zabałaganionej łazience może na nas bowiem czyhać wiele niebezpieczeństw, jak np. bakterie E-coli lub jeszcze groźniejsze bakterie Listeria monocytogenes. Jak zatem sprawić, by w łazience zawsze był porządek? Mamy na to kilka sposobów.

Dokładne sprzątanie

Nie ma się co oszukiwać – aby w łazience zawsze był porządek, trzeba się trochę natrudzić. Pozbycie się groźnych bakterii i grzybów wymaga, by toaleta była czyszczona specjalnym płynem dezynfekującym co najmniej trzy razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest także, aby codziennie wieczorem „zalewać” takim środkiem muszlę klozetową na noc i spuszczać wodę dopiero rano.

Spuszczanie deski

Panowie, po skorzystaniu z toalety, często zapominają o spuszczaniu deski – to błąd. W ten sposób w powietrze unoszą się szkodliwe bakterie. Jak obliczyli specjaliści, po spuszczeniu deski i zamknięciu sedesu, do powietrza w łazience przechodzi dwa razy mniej szkodliwych drobnoustrojów.

Częste przemywanie półek i luster

Należy również pamiętać o częstym przemywaniu umywalki, luster i półek specjalnymi preparatami uśmiercającymi szkodliwe organizmy. Takie sprzątanie całej powierzchni łazienki powinno się urządzać dwa razy w tygodniu.

Używanie dozownika

Dobrym pomysłem jest też inwestycja w dozownik do mydła. Jest on bardziej higieniczny niż mydelniczka, na której zbierają się bakterie i osad z mydła.

Pranie i rozwieszanie ręczników

Warto postarać się też o dużą ilość wieszaków na ręczniki. Aby dokładnie wyschnąć i nie przenosić bakterii na pozostałe, każdy ręcznik powinien mieć swój osobny wieszak. Ręczniki należy też często prać. Zarówno podczas wycierania się, jak i samego wysychania mnożą się bowiem na nich baterie.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Jeśli w łazience nie ma okna, należy pamiętać o prawidłowej wentylacji. Drzwi łazienki powinny mieć tworzące odpowiedni nawiew otworki. Łazienki bez okien powinny być też wyposażone w specjalne wyciągi.

Segregacja kosmetyków

Warto też posegregować kosmetyki na te, których używamy codziennie oraz te, których używamy okazjonalnie. Te drugie najlepiej schować do szafek, aby na ich opakowaniach nie tworzył się szkodliwy dla zdrowia kurz.

DOBRA RADA

Pamiętajmy o tym, aby przy sprzątaniu łazienki dzielić się obowiązkami. Porządek łatwiej będzie utrzymać, jeśli będą o niego dbać wszyscy domownicy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Spiżarnia W Domu Jednorodzinnym: czy jest nam potrzebna
Materac: gwarantem zdrowego snu
Disney W Home&you: nowa kolekcja dodatków do Twojego domu
Twardy Materac: czy każdy może na nim spać?
Meble Ogrodowe: kiedy je kupić?
Ogrzewanie W łazience: jakie wybrać?