Jak zaoszczędzić na rachunkach za media?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za media?

Wiecznie włączone światło, telewizor „huczący” od rana czy może godzinny prysznic? To właśnie jedne z wielu przyczyn, dla których na naszych rachunkach za media widnieją astronomiczne kwoty.

W tym artykule

Kuchnia

  • Lodówka
    Aby nie zużywała energii ponad normę, umieść ją jak najdalej od urządzeń grzejących (tj. kaloryfera, kuchenki, piekarnika), tak, aby stała w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Przy zakupie decyduj się na lodówki energooszczędne klasy A, które zużywają mniej prądu. Co więcej, wybierz taki sprzęt, który ma funkcję rozmrażania – to pozwoli ci na zaoszczędzenie nawet do 30% energii, którą pochłonęłaby lodówka na odmrażanie oszronionych ścianek.
  • Zmywarka czy zmywanie ręczne?
    Choć to urządzenie stoi na straży oszczędzania wody, aby tak się stało, musimy ją załadować do pełna. Dobrym kompromisem jest wykorzystywanie do mycia naczyń umywalki z baterią z zakończeniem sitkowym, które pozwala na mniejszą emisję wody. Dodatkowo można również pomyśleć o baterii z głowicą z ogranicznikiem wypływu gorącej wody.
  • Kuchenka
    Najlepszym i najoszczędniejszym rozwiązaniem jest płyta indukcyjna, która przy wydajności 90% pozwala na ugotowanie potrawy szybciej niż inne rozwiązania kuchenne. Co ważne, w przypadku kuchenki gazowej pamiętajmy o tym, by garnek miał średnicę znacząco większą niż palnik. Warto również pamiętać, że gotowanie pod przykryciem pozwoli nam zaoszczędzić energię o 30%!
  • Mikrofalówka
    Choć nie jest to podstawowe urządzenie kuchenne, wiele rodzin z niego korzysta. Dlatego, aby zmniejszyć koszty, używajmy tylko mikrofalówek o mocy minimum 600 W.
  • Czajnik elektryczny
    Oszczędniejsze są te modele, które mają wbudowaną płytę grzewczą zamiast grzałki. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z czajnika tradycyjnego i podgrzewanie wody na kuchence.
  • Ekspres do kawy
    Dobrze jest wybrać model odcinający dopływ prądu po pewnym czasie lub zdecydować się na ekspres z termosem, który utrzyma kawę ciepłą. Równie oszczędne jest korzystanie z kawiarek tradycyjnych.

Łazienka

  • Pralka
    Aby nastawienie pralki nie było stratą, pamiętajmy o tym, żeby cały bęben pralki był zawsze odpowiednio pełny (ale nie zapchany, bo wtedy nic się nie wypierze do czysta). Jeżeli jeszcze jesteśmy przed zakupem pralki, wybierzmy model oszczędniejszy, który sam dobiera ilość wody, a także posiada funkcję ekologicznego prania na krótkim programie.
  • Bateria
    Podobnie jak w kuchni, warto zastanowić się nad sitkową głowicą lub po prostu zainstalować baterię z systemem dotykowym lub bezdotykowym, blokującym strumień wody.
  • Prysznic czy wanna?
    Choć wylegiwanie się w wannie zwykle jest przyjemniejsze, przy częstszym praktykowaniu dość mocno może uderzyć w nasz portfel. Dlatego warto przerzucić się na prysznic, który, jeśli mycie nie trwa pół godziny, jest znacznie oszczędniejszy.

Inne

  • Telewizor
    Aby nie trwonić prądu na telewizor, którego i tak nikt nie ogląda, umieść go w takim pomieszczaniu, gdzie wszyscy odpoczywają i z pewnością będą relaksować się przed jego ekranem. Instalowanie telewizora w kuchni sprawi, że oglądana od niechcenia telewizja będzie tylko tłem przy gotowaniu, czy sprzątaniu, a przecież wtedy prąd też ucieka!
  • Odkurzacz
    Kup model ekologiczny i pamiętaj o częstej wymianie worków na śmieci. Dzięki temu zaoszczędzisz do 30% energii. Ważne jest też korzystanie z wymiennych końcówek – te efektywniej zbierają brud, przez co skracamy czas odkurzania.
  • Grzejniki
    Decyduj się na grzejniki z termostatem tak, aby móc kontrolować temperaturę. Zwykle każde obniżenie temperatury o 2 stopnie obniża koszty o około 10%.
  • Żarówki
    Wybieraj tylko te energooszczędne (diody LED, żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe), bo zużywają o 5% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Warto też oczyszczać co jakiś czas oprawy oświetleniowe – brudne mogą zmniejszyć skuteczność żarówek.
  • Okna
    Przede wszystkim powinny być solidne i szczelne, tak, by chronić ciepło domostwa. Przez okna bowiem możemy stracić aż 30% ciepła! Jak jednak skutecznie i oszczędnie wietrzyć w sezonie grzewczym? Otwórz okna na oścież, tylko na kilka minut, nie godzin, a w tym czasie skręć grzejniki.

Więcej informacji na temat codziennego oszczędzania w domu znajdziesz na www.czasnafinanse.pl

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Trawnik Z Rolki: dlaczego warto go wybrać
Domowy Budżet: czy można na nim zaoszczędzić?
Kamień W Toalecie: czym go usunąć?
Materac Na Stelaż: jak go kupić przez internet?
Patelnia żeliwna: charakterystyka
Materace Ortopedyczne: sposób na zdrowy odpoczynek