Zrób to sam: pachnące potpourri

Marta Korzeniowska

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Zrób to sam: pachnące potpourri

Uwielbiasz woń i wygląd bukietów z kwiatów i ziół i chciałbyś móc je zatrzymać na dłuższy czas? Nic prostszego! Zrób własne potpourri i ciesz się nimi przez cały rok!

Potpourri to nic innego, jak mieszanka suszonych kwiatów, owoców, ziół i olejków eterycznych. Taki melanż składników wsypuje się do szklanych lub drewnianych naczyń i traktuje jako pachnący element dekoracji domu lub mieszkania.

Potpourri można znaleźć w sklepach z przedmiotami do aranżacji i dekoracji wnętrz, jednak można je także wykonać samodzielnie. Najlepszym okresem w ciągu roku na przygotowanie takiej pachnącej mieszanki jest oczywiście lato  - z dwóch powodów: latem mamy wręcz wysyp pięknych kwiatów i pachnących ziół, a także sprzyjające warunki pogodowe do tego, aby je zasuszyć. Warto więc, jeśli mamy taką możliwość, wybrać się np. na łąkę w poszukiwaniu skarbów natury, które pomogą nam zatrzymać lato w domu na dłużej.

Potpourri można jednak wykonać także jesienią, czy zimą – wtedy trzeba jednak zaopatrzyć się w gotowe mieszanki suszonych kwiatów i ziół, które dostaniemy w sklepach.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie na potpourri kwiatów, które np. zostały nam wręczone w prezencie, jednak nie są już pierwszej świeżości. Możemy je zasuszyć i dodać do eterycznej mieszanki, która będzie zdobić nam pokój, a my będziemy dłużej pamiętać o pięknym bukiecie otrzymanym np. od ukochanego. Jak zatem zrobić własne potpourri?


Zgromadź potrzebne składniki

To pierwszy i najważniejszy krok przy tworzeniu własnego potpourri. Zastanów się nad tym, czy ma być ono skonstruowane według jakiegoś klucza (np. chcesz zrobić potpourri z samych róż i lawendy), czy stawiasz na kompletną improwizację i zmieszasz wszystko, co wpadnie Ci w ręce. Po rozważeniu strategii, zbierz lub kup potrzebne składniki, a kiedy je już zgromadzisz, ususz je.   


Zrób z zebranych składników „magiczną mieszankę”

Połącz wszystkie zebrane składniki, mieszając je ze sobą tak, aby dawały przyjemny zapach i ładnie wyglądały. Zaufaj swojemu poczuciu estetyki, ale pamiętaj, aby w jednej mieszance nie umieszczać roślin, których aromaty „się gryzą” albo wzajemnie neutralizują.  


Dodaj do mieszanki olejek eteryczny

Oprócz aromatu suszonych kwiatów, ziół i owoców, piękny zapach potpourri to również zasługa olejków eterycznych. W swojej mieszance możesz użyć jednego lub większej ilości olei, pamiętając jednak, aby ich zapachy do siebie pasowały. Jak dodać olej? To żadna filozofia – wystarczy pokropić ususzone składniki jego kilkoma kroplami.


Umieść całość w szklanym słoiku

Tak przygotowaną mieszankę umieść w szklanym słoiku i szczelnie zamknij. Następnie, odstaw go na dłuższy okres – co najmniej miesiąca, a najlepiej ok. 6-7 tygodni. Pamiętaj jednak aby co 1-2 dni lekko nim potrząsać.


Przesyp potpourri do ozdobnego naczynia

Po upływie wspomnianego czasu, przesyp mieszankę do naczynia, w którym będzie odpowiednio wyeksponowana – najlepiej sprawdzi się tu przezroczyste, szklane naczynie lub ozdobna porcelana. Jeśli chcesz nadać pomieszczeniu bardziej sielskiego klimatu w stylu boho – wybierz naczynie drewniane.


Potpourri gotowe! Teraz możesz się cieszyć jego pięknym wyglądem i zapachem!

 

Poniżej przedstawiamy kilka gotowych potpourri i żałujemy, że zdjęcia nie są w stanie oddać ich zapachu:

zdjęcia: depositphotos, shutterstock

 

Tagi (7): , , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.9/5 (13 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

p

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Zrób to sam: pachnące potpourri :