Patelnia żeliwna w ogniu mitów

Patelnia żeliwna w ogniu mitów

Patelnia żeliwna jest przedmiotem, wokół którego narosło wiele półprawd i mitów. Dlatego zdecydowaliśmy się zebrać kilka z nich, aby definitywnie przedstawić, co jest prawdą, a co fikcją.

Mydło, czyli wróg patelni żeliwnej

Mit postuluje, że wchodząca w skład powierzchni patelni zaprawa, będąca niewielką zakonserwowaną warstwą oleju, może zostać bez problemu usunięta przez mydło, tym samym niszcząc samo naczynie. W rzeczywistości wspomniany olej jest spolimeryzowany, dlatego właściwie wysezonowana patelnia żeliwna niejako go wchłania. W związku z tym żeliwo przestaje przywierać, zatem nie powinno być żadnych obaw, aby myć naczynie przy pomocy mydła.

Używanie przyborów z metalu niszczy powierzchnię naczynia

W teorii zaprawa jest na tyle delikatna pod względem strukturalnym, że jeśli wejdzie ona w kontakt narzędziem wykonanym z metalu, jak szczypce, to natychmiastowo ulegnie zniszczeniu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż tkanka zaprawy nie jest stricte „przyspawana” do patelni, lecz jest chemicznie związana z wykorzystanym w produkcji patelni metalem. Gdy dojdzie do sytuacji, w której dzierżąc szpatułkę, zeskrobiemy zaprawę, to tak naprawdę patelni nic nie grozi i będzie można dalej ją użytkować.

patelnia żeliwna

Patelnia żeliwna BONA EMALIA RYBNIK 26cm. Źródło: prymusagd.pl

Stare żeliwo = nowe żeliwo

Porównywanie surowca wielokrotnie eksploatowanego z nieużywanym w większości przypadków mija się jakkolwiek z celem i nie inaczej jest w przypadku żeliwa. Doprecyzowując: tak, można mieć do czynienia z tym samym surowcem, ale wyprodukowanym w zupełnie inny sposób. W przeszłości patelnie żeliwne były odlewane w formach piaskowych, które to później były polerowane. Obecnie takie naczynie ma charakterystyczną kamienistą powierzchnię, zatem mimo wszystko mówimy o dwóch zupełnie innych produktach.

Podsumowanie

Widać zatem, że za patelnią żeliwną ciągnie się kilka niekoniecznie zweryfikowanych informacji, które w pewnych przypadkach mogą zaburzyć jej postrzeganie jako jakościowego produktu, który jest tak chętnie wykorzystywany, gdy trzeba usmażyć mięso, czy rybę. Warto jest zdawać sobie z tego sprawę, a dla pewności sięgać po modele oferowane jedynie przez sprawdzonych dystrybutorów. Po zakupie nie zapominajmy jednak o właściwym pielęgnowaniu naczynia, w końcu nie kupujemy go na miesiące, lecz na długie lata.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kolekcja Naczyń „coffelove”: najnowsza propozycja od home&you
Bakterie W Domu: jak ograniczyć ich ekspansje?
Okap Kuchenny: co brać pod uwagę przed zakupem?
Oświetlenie Wnętrza: poznaj oryginalnych 10 pomysłów
Zagospodarowanie Działki: zrób to mądrze
Ogrzewanie W łazience: jakie wybrać?