Testy i rankingi AGD – warto z nich korzystać?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Testy i rankingi AGD – warto z nich korzystać?

Coraz większa świadomość zakupowa klientów w obszarze sprzętu AGD skłoniła wielu dostawców tego typu urządzeń do przygotowywania szczegółowych opisów produktów, wyróżniania kluczowych cech konkretnych modeli.

 

Równie popularne stały się rankingi i testy sprzętu AGD. Czy warto im ufać?

Kto przygotowuje rankingi sprzętu AGD?

Autorów różnego rodzaju zestawień, rankingów, testów urządzeń AGD jest wielu. Tego typu klasyfikacje po pierwsze przygotowują indywidualni użytkownicy. Wielu w nich wchodzi ze współpracę z markami AGD i testuje konkretne rozwiązania, następnie je opisuje. Tego typu rankingi bardzo często pojawiają się na blogach, stronach poświęconych prowadzeniu domu, fanpage’ach skupionych na tej tematyce.

Tego typu opisy są często bardzo pomocne, pisane z punktu widzenia zwykłego użytkownika, zwracające uwagę na mniej lub bardziej przydatne funkcje. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy dana strona nie współpracuje tylko z jedną (albo kilkoma) wybranymi markami. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że ranking jest mocno subiektywny (co nie oznacza pomocny) i wybiórczy.

Kolejnym typem rankingu sprzętu AGD jest ten prowadzony przez duże sklepy zajmujące się sprzedażą sprzętów wielu różnych marek. Takie zestawienia najczęściej oparte są o wyniki sprzedaży. Prezentuje się w nich więc urządzenia, które najlepiej się sprzedają. Z jednej strony jest to bardzo cenna wskazówka. Z drugiej – kto powiedział, że większość wybiera naprawdę ten najlepszy model.

Ciekawym uzupełnieniem do takich rankingów są opisy i artykuły poświęcone konkretnym rozwiązaniom (np. płycie indukcyjnej, szufladzie grzejnej). Takie publikacje można znaleźć na portalu Znamy się od kuchni, gdzie rankingów co prawda nie ma, ale jest wiele cennych wskazówek poświęconych konkretnym rozwiązaniom AGD.

 

Ufać czy nie ufać?

Rankingi i testy sprzętu AGD to bardzo przydatne rozwiązania. Kierują one uwagę na konkretne typy urządzeń, zapoznają użytkowników z praktycznymi funkcjami konkretnych urządzeń, wskazują, na co warto zwracać uwagę, jakie parametry mają rzeczywiste znaczenie dla danego sprzętu.

Trzeba jednak pamiętać, że w większości są one subiektywne lub przygotowywane na zlecenie danej marki, ewentualnie stanowią wyraz sprzedażowych preferencji klientów danego sklepu, dlatego zawsze warto ostatecznie dokładnie przyjrzeć się samemu określonym rozwiązaniom, sprawdzić stronę producenta lub skorzystać z fachowej pomocy specjalistów w sklepie z AGD.

Rankingi i testy urządzeń, tak AGD, jak RTV, elektroniki, sprzętu sportowego czy innych produktów należy traktować z pewnym dystansem. Najlepiej traktować je jako rodzaj wskazówki, wstępnej analizy możliwych i dostępnych na rynku rozwiązań. Z pewnością jednak nie można do nich podchodzić bezkrytycznie. Zresztą wystarczy przyjrzeć się np. wybranym trzem rankingom piekarników parowych, aby zorientować się, że każdy ma nieco inny układ i omawia różne modele.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.04/5 (11 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Testy i rankingi AGD – warto z nich korzystać?: