Geranium – roślina multifunkcyjna

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Geranium – roślina multifunkcyjna

Pelargonia pachnąca, anginka, bodziszek, geranium – tyle nazw, a jeszcze więcej zastosowań. Wszystkie dotyczą jednej i tej samej rośliny, która zajmuje w naszych domach miejsce równie poczesne, co paprotka. Jak wykorzystać geranium i jak o nie dbać?

 

Pachnące i prozdrowotne geranium

Pierzaste, zielone listki geranium pełnią funkcję ozdobną. Roślina ta rzadko kwitnie, ale wygląd liści oraz wydzielany przez nie piękny zapach, rekompensują brak kwiatów. W dodatku aromat geranium ma właściwości wspomagające i lecznicze. Zawdzięcza je zawartym w roślinie olejkom lotnym, takim jak geraniol, pinen czy cytronelol. Dzięki nim geranium wspomaga zasypianie, uspokaja i relaksuje. Aby skorzystać z tych właściwości, wystarczy wdychać aromat pelargonii pachnącej prosto z doniczki, wypić napar z liści lub dodać kilka do wieczornej kąpieli.

Geranium ma także działanie pielęgnujące. Wywar lub hydrolat z liści geranium oczyszcza cerę i łagodzi zmiany trądzikowe. Warto używać tych preparatów także do pielęgnacji cery tłustej.

 

Geranium na choroby gardła i uszu

Nie na darmo geranium nazywa się również anginką. Wspomniane już związki lotne zawarte w liściach, a także garbniki i flawonoidy mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerwać listek anginki, zwinąć go w kulkę i umieścić w zewnętrznej części małżowiny usznej, gdy dokucza nam ból ucha. Wywary z geranium są pomocne również podczas przeziębień i innych infekcji dróg oddechowych.

 

Wiele zalet, niewiele wymagań

Choć pochodzi z Afryki Południowej, geranium jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych na całym świecie. Zawdzięcza to niewielkim wymaganiom i licznym zaletom, płynącym z uprawy. Wszystko, czego potrzebuje geranium to zwykła gleba kwiatowa i słoneczne miejsce na parapecie. Anginkę łatwo przepoić, dlatego wystarczy, że od czasu do czasu nalejemy jej wodę na spód doniczki. W warunkach domowych będzie na służyć cały rok.

 

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.64/5 (18 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Geranium – roślina multifunkcyjna: