Ekologiczne sprzątanie w domu

Ekologiczne sprzątanie w domu

Jak zatem sprzątać w domu, by było to ekologiczne? I czy rzeczywiście potrzebujemy do tego drogich środków czystości?

Dlaczego warto?

Nasze babcie doskonale radziły sobie bez odkamieniaczy, płynów do naczyń czy proszków do politury – nam jednak nierzadko wydaje się, że bez tych środków czystości mieszkanie będzie niedoczyszczone, pełne bakterii. Jednak nie tylko chemia walczy z bakteriami i drobnoustrojami, których pełno w naszych czterech ścianach. Ekologiczne środki czystości stały się alternatywą dla preparatów, z których korzystamy chętnie, choć nigdy nie zastanawiamy się nad ich składem. Prawdą jest bowiem, że większość dostępnych w drogeriach środków czystości jest… szkodliwych. Dla naszej skóry, błon śluzowych czy płuc, ale także dla środowiska naturalnego. Zamiast zatem korzystać z preparatów, które w swoim składzie zawierają między innymi uczulające sztuczne barwniki oraz rakotwórcze ftalany, formaldehyd i benzen, warto przerzucić się na to, co naturalne.

Naturalnie i tanio

Jednymi z najpowszechniejszych i przy okazji najtańszych naturalnych środków czystości są: ocet, sok z cytryny (bądź kwasek cytrynowy) i soda oczyszczona. Każdy z nich doskonale radzi sobie z zabrudzeniami i zaciekami, jednak to chyba ocet można określić najbardziej uniwersalnym z nich wszystkich. Zmieszany z wodą ocet może stanowić doskonały płyn do mycia podłóg, płyn do okien czy preparat do oczyszczania blatów. Dodatkowo idealnie nadaje się do walki z kamieniem nagromadzającym się przy armaturze czy na sztućcach. To środki czystości, które są ogólnodostępne i stosunkowo niedrogie, dlatego każdy z nas może pozwolić sobie na ekologiczne porządki.

Ekologiczne środki czystości ze sklepu

W czasach, w których wszystko dostępne jest w sklepach a nam nierzadko szkoda czasu na przygotowywanie własnych środków czystości, możemy bez problemu znaleźć doskonałe ekologiczne preparaty, które produkowane są głównie z naturalnych, w pełni biodegradowalnych składników. Sklepowe środki czystości w pewien sposób udoskonalają sprawdzone przepisy naszych babć, dodając do nich substancje bezpieczne, choć jednak dla większości z nas niedostępne, takie jak niejonowe substancje powierzchniowo czynne, które charakteryzują się silnym działaniem odtłuszczającym. W ten sposób łączą to, co naturalne z tym, co skuteczne.

Jak zacząć?

Ekologiczne sprzątanie warto zacząć od zmiany nastawienia – przede wszystkim zdobycia wiedzy na temat samych środków czystości oraz tego, jak ich użycie wpływa na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. To najlepszy sposób na to, by wreszcie zastanowić się nad produktami, których używamy. Czy zastąpimy je sodą oczyszczoną i octem, czy sklepowymi naturalnymi środkami – to nie ma znaczenia. Najważniejsze, by wprowadzić zmianę w życie jak najszybciej.

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Mała łazienka: wybieramy odpowiednią wannę
Dom Bez Klimatyzacji: jak ochłodzić mieszkanie w lato?
Plamy Z Trawy: 3 sposoby
Jesienne Porządki: wybieramy akcesoria
Impregnacja Drewna: poznaj różne sposoby
Kolekcja Wiosenna Home&you: poznaj najnowszy trend